Perspektywy rynku skrobi i produkcji ziemniaków skrobiowych w kontekście zmian Wspólnej Polityki Rolnej
Wiesław Dzwonkowski
ierigz@ierigz.waw.plInstytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej — Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (Poland)
Abstrakt
Skrobia ma wszechstronne zastosowanie zarówno dla celów spożywczych, jak i przemysłowych. Popyt na produkty skrobiowe charakteryzuje się systematycznym wzrostem, ale w jego zaspokajaniu coraz mniejszą rolę odgrywa skrobia ziemniaczana, gdyż przegrywa ona konkurencję ze skrobią produkowaną ze zbóż. Dotychczas produkcja skrobi ziemniaczanej, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, była ściśle regulowana i finansowo wspierana. Od sezonu 2012/13 przestają obowiązywać kwoty produkcyjne oraz zostaje wprowadzony pełny decoupling dotychczasowych płatności. Wprowadzenie tych zmian będzie mieć niekorzystne skutki dla sektora. Nastąpi wzrost cen surowca, a w konsekwencji wyższe będą koszty produkcji skrobi ziemniaczanej. Spowoduje to dalszy spadek jej konkurencyjności, zmniejszenie popytu i w konsekwencji ograniczenie produkcji skrobi ziemniaczanej i ziemniaków skrobiowych w Polsce. Prawdopodobnie dojdzie do koncentracji i przyspieszonej restrukturyzacji sektora. Zmniejszy się liczba firm produkujących skrobię i plantatorów uprawiających ziemniaki skrobiowe. Skutki nowych zasad funkcjonowania tego rynku w najbliższych latach są jednak dużą niewiadomą i stanowią duże wyzwanie dla tego sektora.
Słowa kluczowe:
płatności niezwiązane, skrobia, WPR, ziemniakiBibliografia
Bourne M.: Food Texture and Viscosity. Concept and Measurement. Academic Press 2002: 1 — 32.
Google Scholar
Czyżewski A., Poczta-Wajda A. 2011. Polityka rolna w warunkach globalizacji. Doświadczenie GATT/WTO, PWE, Warszawa 2011: 252 — 256.
Google Scholar
Duval L. i in. 2010. Evaluation of Common Agricultural Policy Measures applied to the Starch Sector. Final Report – AGROSYNERGIE: 331 — 343.
Google Scholar
Dzwonkowski W. 2005. Rynek skrobi ziemniaczanej w Polsce i w Unii Europejskiej (argumenty za zwiększeniem kwoty produkcyjnej na skrobię ziemniaczaną dla Polski). Ekspertyza dla MRiRW. IERiŻ — PIB, Warszawa: 46 ss.
Google Scholar
Dzwonkowski W. 2007. działania instrumentów WPR na rynku skrobi [W:] Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na rynki rolno-spożywcze. IERiŻ — PIB Warszawa: 34 — 44.
Google Scholar
Dzwonkowski W. 2011. „Rynek skrobi ziemniaczanej w Polsce i w Unii Europejskiej (argumenty za utrzymaniem dotychczasowego systemu regulacji i bezpośredniego wsparcia sektora)”. Ekspertyza dla MRiRW. IERiŻ — PIB, Warszawa: 32 ss.
Google Scholar
Leszczyński W. 2004. Skrobia — surowiec przemysłowy, budowa i właściwości. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 500: 69 — 98.
Google Scholar
Nowotny F. 1972. Technologia przetwórstwa ziemniaczanego, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa: 77.
Google Scholar
Prośba-Białczyk U. 2006. Produkcja ziemniaka skrobiowego, Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 530: 43 — 52.
Google Scholar
Rozporządzenie RADY (WE) Nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. w sprawie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej.
Google Scholar
Thys M., Dorys M. 1998. Modified starches for fruit preparations. Fruit Processing nr 5: 206 — 209.
Google Scholar
Autorzy
Wiesław Dzwonkowskiierigz@ierigz.waw.pl
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej — Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie Poland
Statystyki
Abstract views: 93PDF downloads: 64
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Wiesław Dzwonkowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Wiesław Dzwonkowski, Polski handel zagraniczny ziemniakami i przetworami ziemniaczanymi po integracji z Unią Europejską , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 242 (2006): Wydanie regularne