Wykorzystanie azotu z nawozów przez nagoziarnistą i oplewioną formę owsa
Aleksander Szmigiel
kszur@urk.edu.plKatedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie (Poland)
Abstrakt
W doświadczeniu polowym prowadzonym na glebie kompleksu pszennego bardzo dobrego, w latach 2001–2003 badano pobranie i wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych przez nagą i oplewioną formę owsa. Nawożenie saletrą amonową zastosowano w dawkach: 0, 20, 40, 60, 80 i 100 kg N·ha-1, nawożenie fosforem i potasem wynosiło 50 kg P2O5·ha-1 i 60 kg K2O·ha-1. W doświadczeniu uprawiano dwie odmiany owsa, oplewioną Chwat i nagoziarnistą Akt. Pobranie azotu z plonem ziarna i słomy owsa oplewionego wynosiło średnio od 74 kg do 128 kg·ha-1 a przez owies nagoziarnisty od 58 kg do 113 kg·ha-1. Wzrost poziomu nawożenia azotem powodował zwiększenie pobrania tego składnika z plonem, równocześnie systematycznie wzrastał udział azotu z nawozu, a obniżał się udział azotu z gleby w ogólnej ilości azotu pobranego z plonem owsa. Wykorzystanie azotu z nawozu przez owies nagi było wyższe i wynosiło od 55 do 80% a przez owies oplewiony niższe, średnio o 7% i wahało się od 46 do 90% w zależności od poziomu nawożenia.
Słowa kluczowe:
nawożenie azotem, owies, formy nagie i oplewione, pobranie azotu, wykorzystanie azotuBibliografia
Alossi J., Power J. F. 1973. Effect of source and rate of nitrogen on N uptake and fertilizer efficiency by spring wheat and barley. Agron. J. 65, 1: 53 — 55.
DOI: https://doi.org/10.2134/agronj1973.00021962006500010016x
Google Scholar
Dańko W. I., Sardak N. A. 1984. Ispolzowanie rastienijami ozimoj pszenicy azota, fosfora i kalija udobrienij w zawisimosti ot sposobow ich wniesienia i obrabotki poczwy. Wiest. Siel. Nauki 4: 46 — 51.
Google Scholar
Fotyma E., Fotyma M., Pietrasz-Kęsik G. 1992. Wykorzystanie azotu z nawozów przez rośliny uprawy polowej. Pam. Puł. 101: 7 — 34.
Google Scholar
Korieńkow D. A., Borisowa N. I. 1980. Uspiechi i perspiektiwy ispolzowanija stabilnych izotopow w agrochimii. Wiest. Siel. Nauki 9: 22 — 27.
Google Scholar
Kündler P. 1970. Ausnutzung, Festlegung und Verlust von Dungemit-telstickstoff. Albrecht-Thaer Arch. 14: 191 — 210.
DOI: https://doi.org/10.1080/03650347009412676
Google Scholar
Smirnow P. M., Diegtiarijewa N. I. 1973. Ispolzowanije azota poczwy i udobrienij sielskochoziajstwiennymi rastienijami. Izw. Tim. Siel. Akad. 3: 71 — 79.
Google Scholar
Szmigiel A. 1989. Badania nad plonowaniem roślin I wykorzystaniem azotu w zbożowym członie zmianowania na tle dawki i sposobu nawożenia. Zesz. Nauk. AR w Krakowie, Rozprawy 131.
Google Scholar
Szmigiel A. 1994. Wykorzystanie azotu z saletry amonowej przez pszenicę ozimą. Fragm. Agron. 1: 38 — 44.
Google Scholar
Szmigiel A. 1997. Wykorzystanie przez żyto ozime azotu, fosforu i potasu z gleby i z nawozów mineralnych. Zesz. Nauk. AR w Krakowie, Rol. 34: 107 — 114.
Google Scholar
Szmigiel A., Oleksy A. 2006. Wpływ nawożenia na plonowanie nagoziarnistej i oplewionej formy owsa. Biul. IHAR 239: 27 — 33.
Google Scholar
Autorzy
Aleksander Szmigielkszur@urk.edu.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie Poland
Statystyki
Abstract views: 24PDF downloads: 15
Licencja
Prawa autorskie (c) 2006 Aleksander Szmigiel

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Wpływ nawożenia azotem na plonowanie nagoziarnistej i oplewionej formy owsa , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 239 (2006): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Stanisław Kiełbasa, Uprawa kukurydzy na ziarno w Kotlinie Sądeckiej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Wpływ gęstości siewu na plon ziarna odmian kukurydzy o różnej klasie wczesności , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne
- Andrzej Oleksy, Aleksander Szmigiel, Wielkość i struktura plonu mieszanek pszenżyta z pszenicą ozimą w zależności od udziału komponentów , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 236 (2005): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Plonowanie form nagich i oplewionych jęczmienia jarego i owsa w mieszankach i siewie czystym na glebie kompleksu pszennego bardzo dobrego , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 236 (2005): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Kształtowanie się powierzchni liści dwóch odmian pszenżyta jarego w zależności od jego udziału w mieszance z pszenicą , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne