Ocena kosztów nawożenia i ochrony w produkcji buraka cukrowego w wybranych gospodarstwach

Grażyna Wielogórska

wsp@uws.edu.pl
Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)

Józef Starczewski


Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)

Szymon Czarnocki


Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)

Abstrakt

W pracy podjęto próbę oceny produkcji buraka cukrowego w wybranych gospodarstwach prywatnych. Wykorzystano wyniki 130 ankiet przeprowadzonych w środkowowschodniej Polsce. Nakłady finansowe na uprawę 1 ha buraka cukrowego obliczono korzystając z aktualnych średnich cen nawozów, środków ochrony roślin i paliwa notowanych w punktach sprzedaży prowadzących działalność na terenie Siedlec i okolic. W badanych gospodarstwach wysokie nakłady oraz koszty nawożenia i ochrony roślin wpływały w istotny dodatni sposób na plon korzeni buraka cukrowego. Maksymalny poziom nadwyżki bezpośredniej (5529,56 PLN) otrzymano w gospodarstwie o intensywnym nawożeniu i ochronie roślin, w którym plon korzeni był najwyższy (60 t ha-1). Opłacalność zabiegów dla przyjętych plonów buraka była bardzo wysoka (336%–380%). O współczynniku opłacalności decydował poziom nawożenia i ochrony roślin.


Słowa kluczowe:

burak cukrowy, koszty produkcji, współczynnik korelacji

Dzienia S. 1999. Zachowawcza uprawa roli pod burak cukrowy. Fol. Univ. Agric. Stetin 195: 131 — 134.
Google Scholar

Fereniec J. 1999. Ekonomika i organizacja rolnictwa. Wyd. Key Test, Warszawa.
Google Scholar

Gutmański I., Kostka-Gościniak D., Kreft K., Nowakowski M., Szymczak-Nowak J. 1999. Nakłady i koszty produkcji buraka cukrowego z siewu w mulcz. Fol. Univ. Agric. Stetin. 195: 97 — 103.
Google Scholar

Kisiel R., Domska D. 1994. Koszty i opłacalność produkcji buraków cukrowych przy zróżnicowanym poziomie nawożenia. Acta Acad. Agricult. Tech. Olst. Oeconomica 30: 45 — 56.
Google Scholar

Lorencowicz E. 1998. Tabele do ćwiczeń z użytkowania maszyn rolniczych. Wyd. AR w Lublinie.
Google Scholar

Rocznik Statystyczny. 2003. GUS. Wydawnictwa Statystyczne, Warszawa.
Google Scholar

Wielogórska G. 2004. Wpływ wybranych czynników agrotechnicznych na plonowanie ziemniaka i buraka cukrowego w środkowowschodniej Polsce. Annales UMCS Sectio E. 4: 1587 — 1593.
Google Scholar

Zimny L. 1997. Modyfikacje uprawy roli pod burak cukrowy. Post. Nauk Rol. 1: 35 — 47.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
12/31/2004

Cited By / Share

Wielogórska, G., Starczewski, J. i Czarnocki, S. (2004) „Ocena kosztów nawożenia i ochrony w produkcji buraka cukrowego w wybranych gospodarstwach”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (234), s. 65–71. doi: 10.37317/biul-2004-0009.

Autorzy

Grażyna Wielogórska 
wsp@uws.edu.pl
Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce Poland

Autorzy

Józef Starczewski 

Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce Poland

Autorzy

Szymon Czarnocki 

Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Podlaska, Siedlce Poland

Statystyki

Abstract views: 13
PDF downloads: 6


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Grażyna Wielogórska, Józef Starczewski, Szymon Czarnocki

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.