Nasilenie występowania głównych patogenów ziemniaka na terenie Polski w latach 2000–2002

Hanna Gawińska-Urbanowicz

h.urbanowicz@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie (Poland)

Abstrakt

Ocena nasilenia głównych chorób grzybowych i bakteryjnych (zarazy ziemniaka, alternariozy, czarnej nóżki, mokrej zgnilizny i parcha zwykłego) w uprawach ziemniaka opracowana została na podstawie danych ankietowych we współpracy Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie z Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Podstawą oceny terminów występowania i rozpowszechnienia (wyrażonego procentem roślin porażonych) najważniejszych patogenów były cotygodniowe obserwacje wykonywane na plantacjach ziemniaka (100 roślin × 4 powtórzenia). Notowano terminy wystąpienia pierwszych objawów oraz tempo rozwoju czarnej nóżki, alternariozy i zarazy ziemniaka. Porażenie bulw mokrą zgnilizną i parchem zwykłym oceniano po zbiorach na próbach bulw 100 bulw × 4 powtórzenia. Stwierdzono istotne różnice w nasileniu czarnej nóżki i mokrej zgnilizny w poszczególnych województwach i w latach badań. Nie stwierdzono tego typu różnic w nasileniu alternariozy, zarazy i parcha zwykłego.


Słowa kluczowe:

alternarioza, czarna nóżka, choroba, mokra zgnilizna, parch zwykły, zaraza ziemniaka, ziemniak

Kapsa J. 2000. Wykorzystanie nowych elementów ochrony upraw ziemniaka przed zarazą. Progress in Plant Protection / Post. Ochr. Roślin 40 (1): 169 — 176.
Google Scholar

Kapsa J. 2000. Zwalczanie zarazy ziemniaka — stare i nowe problemy. IHAR Oddz. Bonin. Bonin 2000: 3 — 35.
Google Scholar

Osowski J. 2000. Występowanie alternariozy ziemniaka i wstępna ocena podatności odmian ziemniaka na tę chorobę w latach 1996–1998. Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, Ogrodnictwo 30. Poznań 2000: 113 — 18.
Google Scholar

Pawińska M., Urbanowicz J., Gawińska-Urbanowicz H. 2001. Występowanie i zakres zwalczania głównych agrofagów ziemniaka w sezonie wegetacyjnym 2000 na tle lat poprzednich. Konferencja, Ochrona ziemniaka. Kołobrzeg, 19–20.04. 2001. IHAR Oddz. Bonin: 29 — 36.
Google Scholar

Podręcznik doświadczalnictwa polowego w ochronie roślin. 1989. PWRiL, Poznań: 41.
Google Scholar

Wójtowicz A., Jakubowska M., Walczak F. 2002. Choroby i szkodniki roślin okopowych — ziemniak. Praca zbiorowa pod redakcją Walczak F. Stan fitosanitarny roślin uprawnych w Polsce oraz stopień zachwaszczenia upraw rolniczych w roku 2001 i spodziewane wystąpienie agrofagów w roku 2002. Poznań: 17 — 21.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/30/2004

Cited By / Share

Gawińska-Urbanowicz, H. (2004) „Nasilenie występowania głównych patogenów ziemniaka na terenie Polski w latach 2000–2002”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (232), s. 325–331. doi: 10.37317/biul-2004-0099.

Autorzy

Hanna Gawińska-Urbanowicz 
h.urbanowicz@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Poland

Statystyki

Abstract views: 12
PDF downloads: 6


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Hanna Gawińska-Urbanowicz

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.