Wpływ herbicydów powschodowych na zachwaszczenie i plonowanie bobiku
Jan Buczek
jbuczek@ur.edu.plKatedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski (Poland)
Ewa Szpunar-Krok
Katedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski (Poland)
Renata Tobiasz-Salach
Katedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski (Poland)
Dorota Bobrecka-Jamro
Katedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski (Poland)
Abstrakt
W latach 2001–2003 przeprowadzono doświadczenie, którego celem było określenie wpływu efektywności stosowania herbicydów powschodowych na fitocenozę łanu i plonowanie bobiku odmiany Nadwiślański i Tim. Stwierdzono, że stosowane herbicydy spowodowały istotne zmiany w zbiorowiskach chwastów uprawianych odmian bobiku. Po ich zastosowaniu zmniejszyła się w stosunku do kontroli, liczba gatunków chwastów o 9,5–52,4%, ogólna liczba chwastów o 60,9–82,5% a także ich powietrznie sucha masa o 38,9–62,4%. Najszersze spektrum zwalczania chwastów, w tym gatunków dominujących: Chenopodium album, Thlaspi arvense, Viola arvensis, Fallopia convolvulus i Galium aparine w odmianie Nadwiślański i Tim wykazały Pulsar 120 SL, Basagran 600 SL oraz Sencor 70 WG, natomiast słabą skutecznością odznaczał się Butoxone M 400 SL. Najbardziej efektywnym okazał się zabieg, w którym stosowano preparat Pulsar 120 SL. Uzyskany przyrost plonu odmian Tim i Nadwiślański wynosił odpowiednio: 1,16 i 1,45 t·ha-1, a najmniej skuteczny był zabieg z preparatem Butoxone M 400 SL, który powodował wzrost plonu odmian odpowiednio o: 0,39 i 0,42 t·ha-1 w porównaniu z obiektem kontrolnym.
Słowa kluczowe:
herbicydy powschodowe, bobik, chwasty, plon nasionBibliografia
Borowiecki J., Księżak J., Lenartowicz W. 1997. Wpływ gęstości siewu na plon nasion wybranych odmian bobiku uprawianego na południu kraju. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 446: 181 — 185.
Google Scholar
Ceglarek F., Bruszewska H., Gąsiorowska B. 1995. Wpływ gęstości siewu i sposobów pielęgnacji na plonowanie bobiku w uprawie na nasiona. Zesz. Nauk. Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej. Seria Rolnictwo (37): 103 — 116.
Google Scholar
Dzienia S., Wrzesińska E. 2001. Fitocenoza łanu bobiku w warunkach zróżnicowanej uprawy roli. Post. Ochr. Roślin. 41 (1): 323 — 329.
Google Scholar
Hruszka M. 2001. Kształtowanie się populacji chwastów i wydajności bobiku pod wpływem proekologicznych metod regulacji zachwaszczenia. Cz. I i II. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 478: 173 — 186.
Google Scholar
Pawłowski F., Bujak K., Wesołowski. 1989. Plonowanie i zachwaszczenie kilku gatunków roślin strączkowych uprawianych na glebie lessowej w środkowej części Polski. Pam. Puł. 94: 215 — 227.
Google Scholar
Podleśny J., Sowiński M. 2004. Wpływ struktury przestrzennej łanu na rozwój i plonowanie bobiku. Annales UMCS, Sectio E, Vol. 59 (2): 881 — 888.
Google Scholar
Rychcik B. 2004. Wpływ herbicydu i następstwa roślin na zachwaszczenie bobiku. Post. Ochr. Roślin. 44 (2): 1058 — 1060.
Google Scholar
Rychcik B., Zawiślak K. 2002. Fitosanitarne i produkcyjne efekty uprawy bobiku w płodozmianie i monokulturze. Pam. Puł. 130/II: 653 — 659.
Google Scholar
Stupnicka-Rodzynkiewicz E., Lepiarczyk A., Pasek T. 2003. Wpływ herbicydów powschodowych na zachwaszczenie i plonowanie łubinu białego. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 490: 249 — 255.
Google Scholar
Autorzy
Jan Buczekjbuczek@ur.edu.pl
Katedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski Poland
Autorzy
Ewa Szpunar-KrokKatedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski Poland
Autorzy
Renata Tobiasz-SalachKatedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski Poland
Autorzy
Dorota Bobrecka-JamroKatedra Produkcji Roślinnej, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski Poland
Statystyki
Abstract views: 74PDF downloads: 28
Licencja
Prawa autorskie (c) 2007 Jan Buczek, Ewa Szpunar-Krok, Renata Tobiasz-Salach, Dorota Bobrecka-Jamro
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Marta Jańczak-Pieniążek, Jan Buczek, Renata Tobiasz-Salach, Dorota Bobrecka-Jamro, Wpływ intensywności uprawy na produkcyjność mieszańcowych i populacyjnych odmian pszenicy ozimej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 288 (2020): Wydanie regularne
- Jan Buczek, Marta Jańczak-Pieniążek, Reakcja pszenicy hybrydowej na wysokie dawki azotu i nawożenie dolistne , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 296 (2021): Wydanie regularne
- Aneta Jarecka, Dorota Bobrecka-Jamro, Jan Buczek, Wacław Jarecki, Reakcja odmian pszenicy jarej na zróżnicowany poziom intensywności technologii produkcji , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 287 (2019): Wydanie specjalne
- Renata Tobiasz-Salach, Dorota Bobrecka-Jamro, Ewa Szpunar-Krok, Jan Buczek, Ocena wartości gospodarczej odmian owsa nagoziarnistego uprawianych w rejonie Podkarpacia , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 244 (2007): Wydanie regularne
- Wacław Jarecki, Dorota Bobrecka-Jamro, Wpływ zróżnicowanych dawek azotu na plonowanie pszenicy jarej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 265 (2012): Wydanie regularne
- Renata Tobiasz-Salach, Dorota Bobrecka-Jamro, Ewa Szpunar-Krok, Wpływ dolistnego dokarmiania na plon i skład chemiczny ziarna owsa , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 246 (2007): Wydanie regularne
- Wacław Jarecki, Dorota Bobrecka-Jamro, Reakcja pszenicy jarej odmiany Parabola na dolistne dokarmianie mocznikiem i Mikrokomplexem , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 262 (2011): Wydanie regularne