Wpływ nawożenia azotowego na plon i jakość nowych odmian ziemniaka jadalnego uprawianych na glebach średnio zwięzłych
Kazimierz Jabłoński
k.jablonski@ihar.edu.plZakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie (Poland)
Abstrakt
W latach 2000–2002 w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Oddział w Boninie na glebie średnio zwięzłej przeprowadzono doświadczenia polowe i badania uzupełniające, których celem było określenie wpływu nawożenia N na plon, jego jakość i trwałość przechowalniczą. Najwyższy plon handlowy wydały odmiany: Wawrzyn (53,5 t/ha) i Wolfram (43,2 t/ha) a najniższy Wiking (36,8 t/ha). Badane odmiany posiadały dość duże wymagania w stosunku do azotu. Optymalna dawka nawożenia wynosiła 150 kg N/ha, a efektywność nawożenia wahała się od 68 do 135 kg bulw na 1 kg N. Wzrost nawożenia zmniejszał tempo szerzenia się zarazy ziemniaka na liściach i porażenie bulw parchem zwykłym oraz rdzawą plamistością miąższu. Wyższe nawożenie wpłynęło na zwiększenie azotanów w bulwach, szczególnie u odmian Wiking i Wolfram, lecz nie miało wpływu na ubytki w okresie przechowywania.
Słowa kluczowe:
azot, jakość, nawożenie, odmiany, trwałość przechowalnicza, plon, ziemniakiBibliografia
Baumgärtel G. 1995. Stückstoffdüngen zu Kartoffeln. Kartoffelbau 1/2: 30 — 33.
Google Scholar
Bernat E. 2000. Ustalenie optymalnych dawek nawożenia azotowego dla nowych odmian jadalnych na glebach średnio zwięzłych. Ziem. Pol.: 9 — 13.
Google Scholar
Chotkowski J. 2002. Ekonomika i technologia produkcji ziemniaków skrobiowych. Agrotechnika i mechanizacja produkcji ziemniaków skrobiowych. Wyd. „Wieś Jutra” Warszawa: 97 — 111.
Google Scholar
Ciećko Z. 1986. Wpływ nawożenia azotem na plon i cechy jakościowe ziemniaka. Zesz. Nauk. ART Olsztyn. 1: 212 — 222.
Google Scholar
Czuba R. 1996. Nawożenie mineralne roślin uprawnych. Wyd. Zakł. Chem. Police.
Google Scholar
Czuba R., Mazur T. 1988. Wpływ nawożenia na jakość plonów. PWN Warszawa.
Google Scholar
Jabłoński K. 1998. Nawożenie ziemniaków. Fund. „Rozwój SGGW” Warszawa.
Google Scholar
Jabłoński K. 1987. Wpływ głębokości sadzenia na plon, zaleganie bulw oraz niektóre parametry zbioru przy rozstawie międzyrzędzi 62,5 i 75 cm. Biul. Inst. Ziemn. 36: 61 — 70.
Google Scholar
Kaczorek S., Wierzejska-Bujakowska A. 1998. Wymagania nawozowe 32 odmian ziemniaków. Ziemniak: 45 — 59.
Google Scholar
Krzywy E. 2000. Nawożenie gleb i roślin. Wyd. AR Szczecin.
Google Scholar
Mazur T. 1973. Badania nad nawożeniem ziemniaka. Biul. Inst. Ziemn. 11: 111 — 139.
Google Scholar
Trawczyński C. 2001. Wpływ rzutowego i rzędowego nawożenia mocznikiem na wysokość plonów i niektóre cechy jakości bulw. Biul. IHAR 220: 221 — 226.
Google Scholar
Autorzy
Kazimierz Jabłońskik.jablonski@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Poland
Statystyki
Abstract views: 12PDF downloads: 6
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Kazimierz Jabłoński

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Michał Kostiw, Kazimierz Jabłoński, Wpływ nawożenia azotem na plon i jakość bulw odmian jadalnych ziemniaka uprawianych na glebie średniej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 267 (2013): Wydanie regularne
- Kazimierz Jabłoński, Wpływ nawożenia azotowego na plon i jakość bulw nowych odmian ziemniaka skrobiowego , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 237/238 (2005): Wydanie regularne