Ocena precyzji doświadczeń rejestrowych zbóż w Polsce

Wiesław Pilarczyk

wieslaw.pilarczyk@up.poznan.pl
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Poland)

Anna Fraś


Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (Poland)

Abstrakt

Precyzja jednoczynnikowych doświadczeń blokowych jest często określana poprzez wartości najmniejszej różnicy istotnej (NRI) wyrażanej w procentach średniej wartości analizowanych cech (NRI%). W tym opracowaniu, wykorzystując wyniki kilkuset doświadczeń z pszenicą jarą i ozimą, z jęczmieniem jarym oraz z pszenżytem ozimym, sprawdzono m.in. czy tak rozumiana precyzja zależy od roku prowadzenia badań. W tym celu zastosowano nieparametryczny test Kruskala-Wallisa. Nie stwierdzono istotnego statystycznie wpływu lat na precyzję doświadczeń. Natomiast wykryto, że precyzja doświadczeń przeprowadzonych na wysokim poziomie agrotechniki była istotnie wyższa niż precyzja doświadczeń na poziomie standardowym. Dolna i górna granica tolerancji dla wartości NRI% dla doświadczeń zbożowych przeprowadzanych w dwóch powtórze¬niach zostały określone odpowiednio na 2.2% i 26%.


Słowa kluczowe:

niekompletny układ split-blok, ocena odmian, precyzja doświadczeń, przedział ufności, układ rozkładalny o blokach niekompletnych

Greń J. 1984. Statystyka matematyczna — modele i zadania, PWN, Warszawa.
Google Scholar

Hajek J., Sidak Z. 1967. Theory of rank tests. Academia Publishing House, Prague.
Google Scholar

Kala R. 1996. Elementy wnioskowania parametrycznego dla przyrodników, Wydawnictwo AR w Poznaniu.
Google Scholar

Kruskal W. H., Wallis W. A. 1952. Use of ranks in one-criterion variance analysis. JASA 47: 583 — 621.
Google Scholar

Pearce S. C. 1983. The Agricultural Field Experiment. John Wiley and Sons, New York.
Google Scholar

Pilarczyk W. 1988. Efektywność doświadczeń odmianowych ze zbożami i wykrywanie doświadczeń nietypowych, Biuletyn Oceny Odmian 1 (19): 115 — 124.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
09/30/2008

Cited By / Share

Pilarczyk, W. i Fraś, A. (2008) „Ocena precyzji doświadczeń rejestrowych zbóż w Polsce”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (249), s. 19–27. doi: 10.37317/biul-2008-0029.

Autorzy

Wiesław Pilarczyk 
wieslaw.pilarczyk@up.poznan.pl
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Poland

Autorzy

Anna Fraś 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej Poland

Statystyki

Abstract views: 33
PDF downloads: 43


Licencja

Prawa autorskie (c) 2008 Wiesław Pilarczyk, Anna Fraś

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>