Presja infekcyjna PVY, PVM, PVS i PLRV w latach 1989–1992 i 1996–2000 w warunkach Polski północnej

Michał Kostiw

m.kostiw@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie (Poland)

Abstrakt

Badania przeprowadzono w rejonie Bonina, woj. zachodniopomorskie. Ich celem było porównanie presji infekcyjnej PVY, PVM, PVS i PLRV oraz jej dynamiki w różnych latach i w różnych okresach sezonu wegetacyjnego. Największe zagrożenie dla ziemniaka stanowił PVY. Średnie porażenie bulw tym wirusem z obydwóch okresów badań wyniosło 47,0%. Porażenie przez PVS i PVM było już znacznie mniejsze i kształtowało się na poziomie odpowiednio 17,1 i 8,6% bulw porażonych. Wirusy te najintensywniej szerzyły się w okresie od III dekady czerwca do III dekady lipca lub I sierpnia, ale zagrożenie infekcją powodowaną przez PVY było duże przez cały sezon wegetacyjny. Wysoka infekcja w bardzo wczesnym terminie wegetacji roślin jest dowodem, że nasiennictwo odmian podatnych na PVY może być trudne nawet na północy Polski, a więc w rejonie zaliczanym do I strefy (zdrowej) presji wirusów. W omawianym czasie znaczenie PLRV było niewielkie.


Słowa kluczowe:

porażenie bulw, presja infekcyjna, wirusy, ziemniak

Chrzanowska M., Zagórska H. 1996. Reakcja polskich odmian ziemniaka na silny szczep wirusa M po sztucznej inokulacji roślin. Biul. Inst. Ziemn. 46: 17 — 27.
Google Scholar

Chrzanowska M. 2004. Wirusy ziemniaka, nasilenie występowania, zachodzące zmiany i ich przyczyny. Nasiennictwo i Ochrona Ziemniaka. Konferencja. Kołobrzeg. 4–5 marca 2004. IHAR. Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka Bonin: 53 — 56.
Google Scholar

Gabriel W. 1989. Epidemiologia chorób wirusowych ziemniaka. PWN, Warszawa: 204 s.
Google Scholar

Kostiw M. 2002. The spread of PVY, PVM, PVS and PLRV at Bonin conditions during 1996–1999. J. Plant Prot. Res., 42 (2): 165 — 171.
Google Scholar

Kostiw M. 2004. Stan i perspektywy nasiennictwa ziemniaków w Polsce. Wieś Jutra 2: 20 — 22.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
09/30/2004

Cited By / Share

Kostiw, M. (2004) „Presja infekcyjna PVY, PVM, PVS i PLRV w latach 1989–1992 i 1996–2000 w warunkach Polski północnej”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (233), s. 251–257. doi: 10.37317/biul-2004-0052.

Autorzy

Michał Kostiw 
m.kostiw@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Poland

Statystyki

Abstract views: 22
PDF downloads: 15


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Michał Kostiw

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.