Presja wirusów Y, M, S i liściozwoju ziemniaka w latach 2006–2008 w Boninie
Michał Kostiw
m.kostiw@ihar.edu.plZakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — Państwowy Instytut Badawczy (Poland)
Barbara Robak
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — Państwowy Instytut Badawczy (Poland)
Abstrakt
Badania przeprowadzono w warunkach polowych w Boninie k. Koszalina na północy Polski w latach 2006-2008. Ich celem było poznanie presji wirusów PVY, PVM, PVS i PLRV w okresie wegetacji roślin. Zgodnie z założoną metodyką prac, co 10 dni, w terminie od 21 maja do 1 września, dokonywano ekspozycji w polu, każdorazowo po 20 (lata 2006 i 2007) lub 30 (w 2008 roku) zdrowych roślin ziemniaka (traktowanych jako rośliny testowe) w wieku 7-10 dni, które przygotowano w szklarni w doniczkach o średnicy 18 cm wypełnionych mieszanką torfu z dodatkiem ziemi kompostowej. Każdorazowo po 10 dniach ekspozycji rośliny przenoszono do szklarni wolnej od owadów. Po zakończeniu wegetacji zbierano bulwy potomne oddzielnie z każdej rośliny i w następnym roku poddawano je diagnostyce na obecność PVY, PVM, PVS i PLRV w próbie oczkowej w szklarni. Największe zagrożenie dla ziemniaka w latach badań stanowił PVY, a jego szerzenie się było najintensywniejsze w pierwszej dekadzie lipca. Średni z 3 lat udział bulw porażonych w tym terminie wyniósł ponad 80%. Kilkakrotnie mniejsza była presja PVM i PVS. Przebieg dynamiki szerzenia się PVY, PVM i PVS był na ogół podobny przez cały sezon wegetacyjny, co może świadczyć, że najważniejszymi wektorami tych wirusów są zasadniczo te same gatunki mszyc. Stwierdzono wysoką presję PVY, PVM i PVS w bardzo wczesnym terminie wegetacji roślin. W 2007 roku odsetek bulw porażonych już w trzeciej dekadzie maja wyniósł dla tych wirusów odpowiednio: 46,9, 50,1 i 35,2%. Można zatem przypuszczać, że w niektórych latach o porażeniu plantacji nasiennych przez te wirusy decydują infekcje dokonane właśnie w tym wczesnym terminie wegetacji roślin. Stwierdzona niezmiernie niska presja PLRV (odsetek bulw porażonych nie przekroczył średnio 1,8%), może oznaczać, że w warunkach Bonina wirus ten nie miał istotnego znaczenia ekonomicznego.
Słowa kluczowe:
PVM, PVS, PVY, PLRV, presja, ziemniakBibliografia
Boiteau G., Singh R. P., Parry R. H., Pelletier Y. 1988. The spread of potato virus Y0 in new Brunswick potato field: Timing and vectors. Am. Potato J. 65: 639 — 649.
Google Scholar
Chikh Ali M., Maoka T., Natsuaki T., Natsuaki K. 2010. PVYNTN-NW, a novel recombinant strain of Potato virus Y predominating in potato fields in Syria. Plant Pathology 59: 30 — 41.
Google Scholar
Chotkowski J. 2009. Czynniki kształtujące zużycie kwalifikowanego materiału nasiennego w rolnictwie (na przykładzie ziemniaka). Studia i Raporty IUNG — PIB 17: 129 — 138.
Google Scholar
Chotkowski J., Stypa I. 2009. Odmiany Ziemniaka charakterystyka tabelaryczna. Zakł. Nas. i Ochr. Ziemn. IHAR w Boninie: 17 s.
Google Scholar
Chrzanowska M., Doroszewska T. 1997. Comparison between PVY isolates obtained from potato and tobacco plants grown in Poland. Phytopathol. Pol. 13: 63 — 71.
Google Scholar
Chrzanowska M. 2004. Wirusy ziemniaka, nasilenie występowania, zachodzące zmiany i ich przyczyny. W: Nasiennictwo i Ochrona Ziemniaka. Konf. nauk.-szk. Kołobrzeg, 4–5.03. IHAR ZNiOZ Bonin: 53 — 56.
Google Scholar
Chrzanowska M. 2009. Rosnące zagrożenie plantacji ziemniaka wirusem Y ziemniaka. Wieś Jutra 2 (127): 7 — 9.
Google Scholar
Gabriel W. 1989. Epidemiologia chorób wirusowych ziemniaka. PWN Warszawa: 204 s.
Google Scholar
Golnik K., Syller J., Chrzanowska M., Sztangret-Wiśniewska J. 2007. Metody identyfikacji szczepów wirusa Y ziemniaka. Progress in Plant Protection/Postępy w Ochronie Roślin 47 (2): 94 — 96.
Google Scholar
Kostiw M. 1987. Przenoszenie ważniejszych wirusów ziemniaka przez mszyce. Inst. Ziemn. Bonin: 105s.
Google Scholar
Kostiw M. 2004. Presja infekcyjna PVY, PVM, PVS i PLRV w latach 19891992 i 19962000 w warunkach Polski północnej. Biul. IHAR 233: 251 — 257.
Google Scholar
Kostiw M., Robak B. 2008. Skład gatunkowy, termin migracji i dynamika liczebności mszyc „nieziemniaczanych” w uprawie ziemniaka w różnych rejonach kraju. Progress In Plant Protection/Postępy w Ochronie Roślin 48 (3): 881 — 888.
Google Scholar
Kostiw M., Robak B. 2009. Ocena zagrożenia plantacji nasiennych ziemniaka przez wirusy Y i liściozwoju w 2009 roku. Ziemniak Polski 4: 4 — 10.
Google Scholar
Kostiw M., Sekrecka D. 2009. Infection o potato tubers of chosen cultivars by Y, M, S and potato leaf roll viruses in ecological crops in the north of Poland in years 2006–2008. Phytopathologia 51: 45 — 52.
Google Scholar
Nie X., Singh R. 2003. Specific differentiation of recombinant PVYN:O and PVYNTN isolate by multiplex RT-PCR. J. of Virological Methods 113: 69 — 77.
Google Scholar
Rouze Jouan J., Djilami Khouadija J., Bouhache M., Gauthier J.P., Marrakchi M. 2004. Transmission efficiency of Tunisian Potato leafroll virus isolates by Tunisian clones of the Myzus persicae complex (Hemiptera: Aphididae). Boletin de Sanidad vegetal Plagas. Vol. 30, nr. 1: 47 — 56.
Google Scholar
Zagórska H., Chrzanowska M. 2007. Analiza wyników badań z lat 1973–2005 nad reakcją odmian ziemniaka na wirus M ziemniaka. Biul. IHAR 243: 227 — 234.
Google Scholar
Autorzy
Michał Kostiwm.kostiw@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — Państwowy Instytut Badawczy Poland
Autorzy
Barbara RobakZakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — Państwowy Instytut Badawczy Poland
Statystyki
Abstract views: 22PDF downloads: 37
Licencja
Prawa autorskie (c) 2010 Michał Kostiw, Barbara Robak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Michał Kostiw, Kazimierz Jabłoński, Wpływ nawożenia azotem na plon i jakość bulw odmian jadalnych ziemniaka uprawianych na glebie średniej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 267 (2013): Wydanie regularne
- Michał Kostiw, Nasiennictwo ziemniaka w Polsce: uwarunkowania przyrodnicze, odmianowe i rynkowe , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 268 (2013): Wydanie regularne
- Sławomir Wróbel, Barbara Robak, Charakterystyka nowych odmian ziemniaka pod względem możliwości przerywania spoczynku bulw , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 272 (2014): Wydanie regularne