Nasiennictwo ziemniaka w Polsce: uwarunkowania przyrodnicze, odmianowe i rynkowe
Michał Kostiw
m.kostiw@ihar.edu.plZakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — PIB w Radzikowie (Poland)
Abstrakt
W Polsce zmieniają się uwarunkowania przyrodnicze, odmianowe i rynkowe mające wpływ na produkcję nasienną ziemniaka. Zmniejszający się areał uprawy ziemniaka sprawia, że zwiększa się izolacja przestrzenna między poszczególnymi plantacjami tej rośliny, w konsekwencji maleje liczba źródeł wirusów w środowisku. Zwiększa się powierzchnia plantacji nasiennych (koncentracja produkcji) oraz maleje presja niektórych gatunków mszyc, wektorów chorób wirusowych ziemniaka. Zmiany te są korzystne dla nasiennictwa. Jednocześnie wzrasta w nasiennictwie udział odmian podatnych na wirusy. Są to w większości odmiany hodowli zagranicznej. Ten czynnik utrudnia produkcję nasienną. Ważnym zadaniem jest odbudowa nasiennictwa ziemniaka w Polsce. Z czyn¬ników rynkowych najważniejsze znaczenie ma zwiększenie popytu na kwalifikowany materiał nasienny.
Słowa kluczowe:
nasiennictwo ziemniaka, wirusy, wektory, odmianyBibliografia
Chotkowski J., Stypa I. 2007. Ocena postępu hodowlanego w produkcji ziemniaka w Polsce w latach 1946–2007. Biul. IHAR 245: 181 — 189.
Google Scholar
Chotkowski J., 2012. Ekonomiczne uwarunkowania zmian na rynku ziemniaków w Polsce. Monografie i Rozprawy Naukowe. IHAR — PIB Radzików 36: 288 ss.
Google Scholar
Chrzanowska M., Świeżyński K. M. 1996. Ocena dorobku i znaczenie hodowli ziemniaka ukierunkowanej na zwiększenie odporności na wirusy. W: Kierunki hodowli ziemniaka w Polsce na tle hodowli europejskiej. Seminarium Naukowe. III Krajowe Dni Ziemniaka, Zamarte 7–8 września 1996 r. Inst. Ziemn. Bonin.
Google Scholar
Chrzanowska M. 2004. Wirusy ziemniaka , nasilenie występowania, zachodzące zmiany i ich przyczyny. W: Nasiennictwo i Ochrona Ziemniaka. Konferencja. Kołobrzeg 4– 5.03.2004: 53 — 56.
Google Scholar
Dubnik H., Sass O., Kramer W. 1972. Ergebnisse der Virusvectorbekampfung im Pflanzkartoffelnbau mit Bi 58 EC (dimethoat). Nachrichtenblatt Pflanzensch. DDR: 6, 119 — 120.
Google Scholar
Duczmal K. 2008. Jutro polskiego sektora nasiennego – przewidywane zmiany wraz z modelem naukowego wsparcia. Hodowla Roślin i Nasiennictwo, nr 2: 27 — 37.
Google Scholar
Dzwonkowski W., Szczepanik I., Zdziarska T., Chotkowski J., Rembeza J., Mieczkowski M. 2012. Rynek Ziemniaka. Stan i perspektywy. Analizy rynkowe. IERiGŻ — PIB, ARR, MRiRW, Warszawa. 39: 47 ss.
Google Scholar
Gabriel W. 1989. Epidemiologia chorób wirusowych ziemniaka. PWN Warszawa: 204 ss.
Google Scholar
Kapsa E. 1996. Dorobek i perspektywy hodowli ziemniaka w Polsce na tle Europy Zachodniej. [W:] Kierunki hodowli ziemniaka w Polsce na tle hodowli europejskiej. Seminarium Naukowe. III Krajowe Dni Ziemniaka, Zamarte 7–8 września 1996r. Inst. Ziemn. Bonin.
Google Scholar
Kostiw M. 2011. The occurrence of major potato viruses in Poland. J. of Plant Prot. Res. Vol. 53, No. 3: 204 — 209.
Google Scholar
Kostiw M. 1987. Przenoszenie ważniejszych wirusów ziemniaka przez mszyce. Inst. Ziemn. Bonin: 105 ss.
Google Scholar
Kostiw M. 2011. Epidemiologia wirusów ziemniaka w świetle aktualnych uwarunkowań przyrodniczych i biologicznych. Ziem. Pol. 4: 24 — 28.
Google Scholar
Mańkowski D.R., Laudański Z. 2009. Postęp biologiczny w hodowli, nasiennictwie i produkcji ziemniaka w Polsce. Część III. Ocena ilościowego postępu odmianowego w nasiennictwie oraz produkcji polowej ziemniaka. Biul. IHAR 253: 259 — 275.
Google Scholar
Nowacki W. 2012. O wykorzystaniu postępu biologicznego w produkcji towarowej ziemniaka. Wieś Jutra. 1–2 (162 — 163): 21 — 23.
Google Scholar
Nowacki W. 2013. O naprawie rynku ziemniaka w Polsce. Ziem. Pol. 3: 51 — 60.
Google Scholar
Pawlak A. 1996. Kierunki i organizacja hodowli nowych odmian w Polsce. [W:] Kierunki Hodowli ziemniaka w Polsce na tle hodowli europejskiej. Seminarium Naukowe. III Krajowe Dni Ziemniaka, Zamarte 7–8 września 1996r. Inst. Ziemn. Bonin.
Google Scholar
Pawlak A. 2002. Perspektywiczne kierunki hodowli a konkurencyjność krajowych odmian jadalnych. W: Produkcja i rynek ziemniaków jadalnych. Red. J. Chotkowski. Wyd. Wieś Jutra. Warszawa: 49 — 61.
Google Scholar
Rembeza J. 2005. Ekonomiczna efektywność wymiany sadzeniaków. Agrotechnika 10: 18 — 20.
Google Scholar
Salazar L.F. 1996. Potato viruses and their control. CIP, Lima, pp. 214.
Google Scholar
Turska E., Szulc J. 1986/87. Porównanie skuteczności kilku insektycydów Mszycobójczych ograniczaniu porażenia wirusami bulw ziemniaka. Ziemniak, The Potato: 52 — 67.
Google Scholar
Autorzy
Michał Kostiwm.kostiw@ihar.edu.pl
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — PIB w Radzikowie Poland
Statystyki
Abstract views: 149PDF downloads: 51
Licencja
Prawa autorskie (c) 2013 Michał Kostiw
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Michał Kostiw, Kazimierz Jabłoński, Wpływ nawożenia azotem na plon i jakość bulw odmian jadalnych ziemniaka uprawianych na glebie średniej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 267 (2013): Wydanie regularne
- Michał Kostiw, Barbara Robak, Presja wirusów Y, M, S i liściozwoju ziemniaka w latach 2006–2008 w Boninie , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 256 (2010): Wydanie regularne