Zagęszczenie roślin jako czynnik kształtujący strukturę rośliny ziemniaka
Maria Pytlarz-Kozicka
iaipr@upwr.edu.plKatedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza, Wrocław (Poland)
Abstrakt
Celem badań było określenie wpływu rozstawy międzyrzędzi i gęstości sadzenia w rzędzie na strukturę roślin ziemniaka odmian z różnych grup wczesności, w okresie kwitnienia oraz w czasie zbioru. Trzyczynnikowe doświadczenie założono metodą podbloków. Czynnikami badanymi były: 1) szerokość międzyrzędzi: 62,5, 75,0 i 90,0 cm, 2) gęstość sadzenia w rzędzie: 30 i 40 cm 3) odmiany: bardzo wczesna – Orlik i średnio późna — Arkadia. W badaniach stwierdzono w okresie kwitnienia tendencje do wzrostu liczby i masy pędów, liści, stolonów oraz bulw u obu badanych odmian przy wzroście rozstawy rzędów do 90 cm i gęstości sadzenia do 40 cm w rzędzie. Średnio późna odmiana Arkadia w tym okresie charakteryzowała się istotnie większą liczbą i masą pędów, liści, korzeni i stolonów z jednej rośliny. U odmiany Orlik natomiast wyższy był procent zawiązanych bulw w stosunku do liczby stolonów niż u odmiany Arkadia. Liczba pędów była na hektarze większa u odmiany Arkadia i malała wraz ze zwiększaniem się rozstawy rzędów oraz mniejsza była przy mniejszej gęstości sadzenia w rzędzie. Procentowa zawartość suchej masy i skrobi w bulwach w okresie kwitnienia była niska i zależała od właściwości odmianowych. W okresie zbioru wraz ze wzrostem rozstawy rzędów i przy mniejszej gęstości sadzenia w rzędzie nieznacznie zwiększała się liczba i masa łętów oraz liczba i masa bulw z jednej rośliny. Bardzo wczesna odmiana Orlik charakteryzowała się istotnie mniejszą liczbą pędów i masą łętów i bulw z jednej rośliny, a większą przeciętną masą jednej bulwy oraz niższą procentową zawartością suchej masy bulw i wyższą zawartością białka ogółem niż średnio późna odmiana Arkadia.
Słowa kluczowe:
gęstość sadzenia, rozstawa międzyrzędzi, struktura rośliny, ziemniakBibliografia
Głuska A. 1999. Najważniejsze elementy technologii uprawy kształtujące jakość bulw. Ziemniak Polski 1: 11 — 14.
Google Scholar
Głuska A. 2000. Wpływ agrotechniki na kształtowanie jakości plonu ziemniaka. Biul. IHAR 213: 173 — 178.
Google Scholar
Gruczek T. 1996. Technika sadzenia ziemniaków na wczesny zbiór. Ziemniak Polski 1: 4 — 11.
Google Scholar
Gruczek T., Zarzyńska K. 2000. Technika sadzenia zapewniająca optymalne zagęszczenie łanu dla każdego kierunku użytkowania ziemniaków. Ziemniak Polski 2: 10 — 16.
Google Scholar
Jabłoński K. 1991. Optymalny termin sadzenia i właściwe zagęszczenie plantacji podstawą wysokich plonów ziemniaka. Ziemniak Polski 1: 14 — 17.
Google Scholar
Pytlarz-Kozicka M. 2002. Wpływ gęstości sadzenia na zdrowotność i plon dwóch odmian ziemniaka. Biuletyn IHAR 223/224: 375 — 381.
Google Scholar
Szutkowska M. 1999. Kształtowanie architektury łanu w technologii uprawy ziemniaka dla przetwórstwa spożywczego. Mat. Konf. IHAR Radzików 23–25 luty 1999: 28 — 30.
Google Scholar
Zarzyńska K., Gruczek T. 1997. Optymalne zagęszczenie łodyg na jednostce powierzchni dla uzyskania pożądanej wielkości bulw w plonie. Mat. Konf. IHAR Jadwisin 18–19 czerwca 1997: 11 — 16.
Google Scholar
Zarzyńska K., Gruczek T. 1999. Możliwość sterowania liczbą łodyg na jednostce powierzchni w zależności od kierunku produkcji. Ziemniak Polski 2: 19 — 24.
Google Scholar
Zarzyńska K., Gruczek T. 1999. Planowanie optymalnego zagęszczenia pędów na podstawie biofizjologicznych cech bulw matecznych w uprawie ziemniaka jadalnego. Mat. Konf. IHAR Radzików 23–25 luty 1999: 26 — 28.
Google Scholar
Autorzy
Maria Pytlarz-Kozickaiaipr@upwr.edu.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza, Wrocław Poland
Statystyki
Abstract views: 13PDF downloads: 6
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Maria Pytlarz-Kozicka

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Maria Pytlarz-Kozicka, Porównanie produkcji nasiennej ziemniaka w systemie ekologicznym i konwencjonalnym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 255 (2010): Wydanie regularne
- Anna Pęksa, Elżbieta Rytel, Agnieszka Tajner-Czopek, Agnieszka Kita, Maria Pytlarz-Kozicka, Joanna Miedzianka, Porównanie składu aminokwasowego preparatów białkowych uzyskanych z bulw ziemniaka uprawianych systemem ekologicznym i konwencjonalnym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 266 (2012): Wydanie regularne
- Maria Pytlarz-Kozicka, Wpływ nawożenia organicznego i sposobów niszczenia naci na zdrowotność roślin i plon bulw na plantacjach nasiennych ziemniaka uprawianych w IV strefie degeneracji , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 232 (2004): Wydanie regularne