Wpływ nawożenia organicznego i sposobów niszczenia naci na zdrowotność roślin i plon bulw na plantacjach nasiennych ziemniaka uprawianych w IV strefie degeneracji

Maria Pytlarz-Kozicka

iaipr@upwr.edu.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza, Wrocław (Poland)

Abstrakt

Celem badań było określenie wpływu nawożenia organicznego obornikiem lub poplonami oraz sposobu niszczenia naci na zdrowotność roślin, plony bulw i ich strukturę dwóch odmian ziemniaka. Badania przeprowadzono w latach 2000–2002 w Zakładzie Doświadczalnym Pawłowice koło Wrocławia. Trzy czynnikowe doświadczenie założono metodą split-plot. Porażenie roślin chorobami wirusowymi wzrastało w kolejnych latach reprodukcji. Przyczyniły się do tego cechy genetyczne badanych odmian i warunki pogodowe sprzyjające nalotom mszyc. W trzecim roku reprodukcji (2002) ilość roślin porażonych wirusami (PVY, PLRV, PVM) wynosiła już od 60,6% przy chemicznym niszczeniu naci do 72,0% przy naturalnym zasychaniu naci. Wcześniejsze mechaniczne niszczenia naci lub preparatem Reglone korzystnie wpłynęło na obniżenie porażenia roślin. Cechy genetyczne badanych odmian miały istotny wpływ na wysokość plonów bulw ogółem, sadzeniaków i bulw handlowych oraz ich procentowy udział w plonie ogólnym. Natomiast wcześniejsze niszczenie naci oraz rodzaj nawożenia organicznego nie wpłynęły na wysokość i strukturę plonu bulw, chociaż przy wcześniejszym niszczeniu naci wystąpiła tendencja do zmniejszania plonu ogólnego, a wzrostu plonu sadzeniaków. Odmiana Balbina charakteryzowała się istotnie wyższym plonem ogólnym bulw i plonem bulw handlowych oraz większym ich procentowym udziałem w plonie oraz większą przeciętną masą jednej bulwy, natomiast odmiana Mila charakteryzowała się wyższym plonem sadzeniaków i ich procentowym udziałem w plonie ogólnym.


Słowa kluczowe:

nawożenie organiczne, niszczenie naci, porażenie wirusami, sadzeniaki, odporność odmian, ziemniak

Bernstein L. 1975. Produkcja sadzeniaków ziemniaka. PWRiL Warszawa: 5 — 32.
Google Scholar

Borecki Z. 1996. Nauka o chorobach roślin. PWRiL Warszawa: 136 — 139.
Google Scholar

Ceglarek F., Płaza A. 1999. Wpływ nawożenia wsiewkami międzyplonowymi na jakość ziemniaka. Konferencja Naukowa. IHAR Radzików 23–25 II 1999: 117 — 119.
Google Scholar

Gabriel W. 1965. Rejony degeneracji ziemniaków w Polsce. JUNG Warszawa-Puławy 1965.
Google Scholar

Gabriel W., Bartoszuk W., Ładomirska J. 1973. Wczesne niszczenie naci w produkcji nasiennej zrejonizowanych odmian ziemniaka. Cz. I Odmiany wczesne i średnio wczesne. Biul. Inst. Ziemn. 11: 61 — 86.
Google Scholar

Gabriel W. 1982. Uprawa ziemniaków na sadzeniaki. PWRiL: 10 — 58.
Google Scholar

Gruczek T. 1995. Efektywność produkcji ziemniaka na glebie lekkiej w warunkach gospodarki bezobornikowej. Ziemniak Polski 4: 13 — 21.
Google Scholar

Grześkiewicz H. 1994. Poplony ścierniskowe jako cenny nawóz organiczny pod ziemniaki. Ziemniak Polski. 4: 11 — 14.
Google Scholar

Jabłoński K. 2001. Jesienią obornik pod ziemniaki. Agrochemia 10: 29 — 31.
Google Scholar

Jasińska Z., Kotecki A. 1999. Szczegółowa uprawa roślin. Wydawnictwo AR Wrocław, tom 2: 63 — 79.
Google Scholar

Styszko L. 1990. Studia nad wpływem wybranych czynników przyrodniczych oraz agrotechnicznych na plon i jakość sadzeniaków ziemniaka. Rozprawa habilitacyjna: 37 — 57.
Google Scholar

Trętowski J., Wójcik R. 1991. Metodyka doświadczeń rolniczych. WSPR — Siedlce: 303 — 372.
Google Scholar

Turska E. 1989. Stosowanie preparatów chemicznych ograniczających szerzenie się wirusów na plantacjach nasiennych. XXII Sesja naukowa 8–9 III 1989 Inst. Ziemn. Bonin: 51 — 53.
Google Scholar

Turska E. 2001. Produkcja sadzeniaków ziemniaka — zróżnicowane wymagania odmian. Ziemniak Polski 4: 4 — 12.
Google Scholar

Wróbel S. 1998. Sposoby niszczenia naci na plantacjach ziemniaka. Ziemniak Polski. 3: 18 — 22.
Google Scholar

Wróbel S. 2001. Jak zmniejszyć porażenie wirusami uprawy ziemniaka. Agrochemia 12: 17 — 20.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/30/2004

Cited By / Share

Pytlarz-Kozicka, M. (2004) „Wpływ nawożenia organicznego i sposobów niszczenia naci na zdrowotność roślin i plon bulw na plantacjach nasiennych ziemniaka uprawianych w IV strefie degeneracji”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (232), s. 121–130. doi: 10.37317/biul-2004-0075.

Autorzy

Maria Pytlarz-Kozicka 
iaipr@upwr.edu.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza, Wrocław Poland

Statystyki

Abstract views: 13
PDF downloads: 6


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Maria Pytlarz-Kozicka

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.