Rozwój roślin ziemniaka w zależności od systemu produkcji, jakości gleby i odmiany

Krystyna Zarzyńska

k.zarzynska@ihar.edu.pl
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział Jadwisin (Poland)

Wojciech Goliszewski


Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział Jadwisin (Poland)

Abstrakt

W latach 2002–2004 w Zakładzie Agronomii Ziemniaka IHAR w Jadwisinie przeprowadzono badania dotyczące rozwoju 6 odmian ziemniaka uprawianych w 2 systemach produkcji (ekologicznym i integrowanym) na dwóch różnych typach gleb: kompleks żytni bardzo dobry w Osinach i kompleks żytni słaby w Jadwisinie. Stwierdzono istotne zróżnicowanie większości parametrów morfologicznych roślin w zależności od wszystkich badanych czynników. Największy wpływ na rozwój roślin miał system produkcji. Rośliny rosnące w systemie integrowanym charakteryzowały się znacznie lepszymi wskaźnikami rozwoju niż rośliny rosnące w systemie ekologicznym. Kompleks glebowy miał mniejsze znaczenie. Odmianami najbardziej przydatnymi do produkcji ekologicznej pod względem cech morfologicznych okazały się odmiany: Bzura, Bila i Wolfram.


Słowa kluczowe:

LAI, odmiana, powierzchnia asymilacyjna, system produkcji, ziemniak

Allen E. J. 1978. Plant density. In: Potato crop. Chapman and Hall, London: 278 — 326. DOI: https://doi.org/10.1007/978-1-4899-7210-1_7
Google Scholar

Beukema H. P. Van Der Zaag D. E. 1990. Crop ecophysiology. In: Introduction to potato production, Pudoc Wageningen: 42 — 60.
Google Scholar

Gmeling Meyling H. D, Bodlaender K. B. A. 1981. Varietal differences in growth development and tuber production of potatoes. Neth. J. Agri. Sci. 29: 113 — 127. DOI: https://doi.org/10.18174/njas.v29i2.17012
Google Scholar

Gójski B. 1993. Wielkość bulw matecznych i gęstość sadzenia jako czynniki plonotwórcze wczesnych odmian ziemniaka. Praca doktorska. Inst. Ziemn. ONB, Jadwisin.
Google Scholar

Roztropowicz S. Rykaczewska K. 1987. Wpływ stopnia zacienienia roślin w łanie na działanie azotu. Biul. Inst. Ziemn. 35: 35 — 46.
Google Scholar

Sawicka B. Kuś J. 2000. Plon i jakość ziemniaka w zależności od systemu produkcji. Pam. Puł. Materiały konferencji. Zeszyt 120: 379 — 389.
Google Scholar

Sołtysiak W. 1993. Rolnictwo ekologiczne od teorii do praktyki EKOLAND, Warszawa, Praca zbiorowa. 179 — 210.
Google Scholar

Zarzyńska K. 2001. Wartości wskaźników charakteryzujących stan fizjologiczny bulw i rozwój rośliny ziemniaka. Cz. V. Rozwój części nadziemnej. Biul. IHAR 217: 151 — 168.
Google Scholar

Zarzyńska K., Goliszewski W. 2002. Produkcja ziemniaków w gospodarstwach ekologicznych. Poradnik Producenta Ziemniaka. Jadwisin: 55 — 57.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
12/30/2005

Cited By / Share

Zarzyńska, K. i Goliszewski, W. (2005) „Rozwój roślin ziemniaka w zależności od systemu produkcji, jakości gleby i odmiany”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (237/238), s. 133–141. doi: 10.37317/biul-2005-0015.

Autorzy

Krystyna Zarzyńska 
k.zarzynska@ihar.edu.pl
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział Jadwisin Poland

Autorzy

Wojciech Goliszewski 

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział Jadwisin Poland

Statystyki

Abstract views: 19
PDF downloads: 5


Licencja

Prawa autorskie (c) 2005 Krystyna Zarzyńska, Wojciech Goliszewski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>