Rejestracja środków do ochrony ziemniaka — sytuacja obecna i zmiany w ostatnich latach
Ewa Matyjaszczyk
sekretariat@iorpib.poznan.plInstytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy, Poznań (Poland)
Abstrakt
Przedstawiono zmiany w rejestracji środków stosowanych w ochronie ziemniaka w Polsce oraz zmiany w dostępności ich substancji aktywnych. Liczba zarejestrowanych w Polsce środków ochrony roślin w pierwszych pięciu latach członkostwa w Unii spadła o prawie 100, jednak w 2009 roku odnotowano jej wzrost. Według stanu na koniec roku 2009 w Polsce zarejestrowane były 132 środki mające zastosowanie w ochronie ziemniaka. Największą grupę stanowiły fungicydy (55 środków), kolejną — insektycydy (34 środki), herbicydy (33 środki) i pozostałe (10). Liczba substancji aktywnych stosowanych w ochronie ziemniaka spadła w ostatnich latach o około 30%. Główną przyczyną tych zmian była konieczność dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej.
Słowa kluczowe:
ziemniak, środki ochrony roślin, zmianyBibliografia
Anonim. 2008. Assessment of the impact on crop protection in the UK of the “cut-off criteria” and substitution provisions in the proposed Regulation of the European Parliament and of the Council concerning the placing of plant protection products on the market. Pesticides Safety Directorate, May 2008: 46 pp.
Google Scholar
Dobrzański A. 2008. Problemy z ochroną marchwi przed chwastami. Owoce, Warzywa, Kwiaty 23/28: 26 —28.
Google Scholar
Heimbach U., Kral G., Niemann P. 2002. EU regulatory aspects of resistance risk assessment. Pest Manag. Sci. 58: 935 — 938.
Google Scholar
Matyjaszczyk E., Sobczak J. 2010. Zmiany w substancjach aktywnych stosowanych w ochronie ziemniaka w Polsce i implikacje dla środowiska. Postępy Nauk Rolniczych, artykuł w druku.
Google Scholar
Matyjaszczyk E. 2009. Konsekwencje zmian na liście środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania w Polsce dla wybranych roślin uprawnych Progr. Plant Protection / Post. Ochr. Roślin 49 (2): 492 — 499.
Google Scholar
Matyjaszczyk E. 2008. Rejestracja środków ochrony roślin w Polsce — uwarunkowania i stan aktualny Progr. Plant Protection / Post. Ochr. Roślin 48 (1): 34 — 40.
Google Scholar
Matyjaszczyk E. 2010. Ochrona ziemniaka po zakończeniu przeglądu substancji aktywnych. Materiały z konferencji „Nasiennictwo i ochrona ziemniaka”. Darłówko 20–21 maja 2010, IHAR Bonin: 62 — 65.
Google Scholar
Rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 2010, data dostępu 23.07.2010. http://www.bip.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=647&LangId=0.
Google Scholar
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin i uchylające Dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. U. UE 24.11.2009 L 309/1).
Google Scholar
Autorzy
Ewa Matyjaszczyksekretariat@iorpib.poznan.pl
Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy, Poznań Poland
Statystyki
Abstract views: 32PDF downloads: 35
Licencja
Prawa autorskie (c) 2010 Ewa Matyjaszczyk
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.