Ocena wiarygodności i przydatności komputerowej symulacji rozwoju populacji stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata) prowadzonej za pomocą programu SimLep 3

Andrzej Wójtowicz

sekretariat@iorpib.poznan.pl
Instytut Ochrony Roślin, Poznań (Poland)

Erich Jörg


Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum (DLR), Rheinhessen-Nahe-Hunsrück Rüdesheimer Str. 60–68, 55545 Bad Kreuznach (Germany)

Abstrakt

W latach 2003–2005 w Instytucie Ochrony Roślin przeprowadzono doświadczenie polowe, którego celem była ocena wiarygodności prognoz rozwoju populacji stonki ziemniaczanej opracowanych za pomocą systemu SimLep 3. Symulacje rozwoju szkodnika z zastosowaniem systemu SimLep 3 dotyczą wybranej plantacji ziemniaka, a prowadzone są w oparciu o wyniki pomiarów temperatury oraz lustracji polowych przeprowadzonych w okresie składania pierwszych jaj. We wszystkich latach badań uzyskano całkowitą zgodność pomiędzy prognozą i rzeczywistym terminem maksymalnego nasilenia występowania larw z kategorii L1/L2. W dużym stopniu sprawdziły się również wyniki symulacji komputerowych dotyczące terminu wystąpienia na plantacji ziemniaka pierwszych larw L1 i L3. Natomiast dwukrotnie odnotowano rozbieżność pomiędzy prognozowanym i rzeczywistym okresem masowego składania jaj. Przeprowadzone eksperymenty wykazały ponadto, że ochrona ziemniaka wg zaleceń systemu SimLep 3 gwarantuje skuteczne zabezpieczenie plantacji ziemniaka przed uszkodzeniami wywołanymi żerowaniem tego szkodnika. Natomiast zabiegi zwalczania stonki ziemniaczanej prowadzone w terminie różnym od zalecanego przez program okazują się pod tym względem mniej efektywne.


Słowa kluczowe:

SimLep, prognozowanie, stonka ziemniaczana

Jörg E., Beck W. 2000. Schädwirkung und Bekämpfung des Kartoffelkäfers. Kartoffelbau 51: 202 — 204.
Google Scholar

Jörg E., Preiß U. 2002. Integrierte Bekämpfung des Kartoffelkäfers basierend auf den SIMLEP–Modell. 53. Deutsche Pflanzenschutztagung Bonn16–19 IX 2002.
Google Scholar

Jörg E., Preiß U. 2003. SIMLEP–Modell helfen bei der Kartoffelkäfer Bekämpfung. Kartoffelbau, 54: 196 — 199.
Google Scholar

Preiß U., Butturini A., Jörg E., Kleinhenz B., Schmiedt J., Wójtowicz A., Zemlijic-Yrbancic M. 2005. Validierung des Prognosemodells SIMLEP 3 in fünf Mitgliedsstaten der Europäischen Union (EU). Phytomedizin 35 (3): 73 — 75.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
12/31/2006

Cited By / Share

Wójtowicz, A. i Jörg, E. (2006) „Ocena wiarygodności i przydatności komputerowej symulacji rozwoju populacji stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata) prowadzonej za pomocą programu SimLep 3”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (242), s. 217–224. doi: 10.37317/biul-2006-0020.

Autorzy

Andrzej Wójtowicz 
sekretariat@iorpib.poznan.pl
Instytut Ochrony Roślin, Poznań Poland

Autorzy

Erich Jörg 

Dienstleistungszentrum Ländlicher Raum (DLR), Rheinhessen-Nahe-Hunsrück Rüdesheimer Str. 60–68, 55545 Bad Kreuznach Germany

Statystyki

Abstract views: 10
PDF downloads: 2


Licencja

Prawa autorskie (c) 2006 Andrzej Wójtowicz, Erich Jörg

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.