Zmienność i współzależność niektórych cech plonotwórczych gryki
Joanna Wolińska
iro@uph.edu.plKatedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)
Jan Woliński
Zakład Mechanizacji Rolnictwa, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)
Małgorzata Wykrzykowska
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Podlaska, Siedlce (Poland)
Abstrakt
Gryka jest gatunkiem o dużym potencjale plonowania. Teoretycznie wyliczony plon sięga 20t/ha. Obecnie otrzymuje się plony w granicach 0,5–2,5 t/ha. Tak duże wahania plonu są spowodowane cechami biologicznymi tego gatunku (duża zmienność cech) jak i warunkami pogodowymi w okresie wegetacji. Celem badań było porównanie zmienności cech plonotwórczych formy Red corolla i odmiany Hruszowska. Badania te są częścią prac hodowlanych nad otrzymaniem gryki o stabilnym plonie i zmniejszonej ilości zielonej masy, przydatnej do zbioru kombajnowego Uzyskane wyniki wskazują, że odmiana Hruszowska odznacza się nieco większą zmiennością badanych cech niż Red corolla. Największą zmiennością odznaczają się: masa nasion z rośliny, masa rośliny i liczba nasion z rośliny. Najbardziej stabilnymi okazały się: liczba węzłów na pędzie głównym (Hruszowska V = 14,50%, Red corolla V = 12,34%), wysokość (Hruszowska V = 18,53%, Red corolla V = 12,74%), MTN (Hruszowska V = 17,74%, Red corolla V = 16,72%), wysokość I kwiatostanu (Hruszowska V = 20,91%, Red corolla V = 20,14%) i długość strefy kwitnienia (Hruszowska V = 20,06%, Red corolla V = 20,14%). Największe różnice w wielkości współczynnika zmienności wystąpiły u cech: liczba nasion z rośliny (Hruszowska V = 78,95%, Red corolla V= 50,93%) i masa nasion z rośliny (Hruszowska V = 71,75%, Red corolla V = 52,74%) i liczba nasion w pojedynczym kwiatostanie (Hruszowska V = 52,11%, Red corolla V = 46,11%). Obliczono współczynniki korelacji pomiędzy wybranymi cechami. Stwierdzono, że u obu form wysokość plonu z rośliny jest istotnie skorelowana skorelowana z liczbą nasion z rośliny, liczbą kwiatostanów na roślinie i liczbą nasion w pojedynczym kwiatostanie. MTN jest istotnie i ujemnie skorelorelowana z masą nasion z rośliny, u Hruszowskiej ta korelacja jest dodatnia i nieistotna.
Słowa kluczowe:
gryka, korelacje, plonowanie, zmiennośćBibliografia
Alekseeva E. S., Pauseva Z. P. 1989. Genetika selekcja i semenovodztvo greczichi. G.I.I.O. Wyzsa Skola Kiev.
Google Scholar
Fesenko N. V. 1980. Genetic precondition for buckwheat breeding. Buckwheat 1: 29 — 30.
Google Scholar
Pauseva Z. P., Doncova T. V. 1990. Varirivanie chazaistvocennych priznakov greczichi. Sel-choz. Akad. Izvest. Timirazev 6: 58 — 62.
Google Scholar
Wolińska J. 1996. Zmienność i współzależność niektórych cech u gryki. Biul. IHAR 200: 223 — 227.
Google Scholar
Wolińska J., Wyrzykowska M., Ziemińska J. 2000. Odziedziczalność wybranych cech u gryki. Biul. IHAR 216: 453 — 461.
Google Scholar
Autorzy
Joanna Wolińskairo@uph.edu.pl
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Podlaska, Siedlce Poland
Autorzy
Jan WolińskiZakład Mechanizacji Rolnictwa, Akademia Podlaska, Siedlce Poland
Autorzy
Małgorzata WykrzykowskaKatedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Podlaska, Siedlce Poland
Statystyki
Abstract views: 8PDF downloads: 4
Licencja
Prawa autorskie (c) 2006 Joanna Wolińska, Jan Woliński, Małgorzata Wykrzykowska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.