Skuteczność niszczenia chwastów glifosatem przed wschodami ziemniaków
Marek Badowski
iung@iung.pulawy.plZakład Ekologii i Zwalczania Chwastów, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Wrocław (Poland)
Abstrakt
W uprawie ziemniaków chwasty powinny być niszczone w momencie ich kiełkowania, przed wschodami roślin uprawnych. Jeżeli chwasty już wyrosły lub na polu występują gatunki wieloletnie, jak np. Elymus repens, wówczas nawet intensywne zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie skutecznie odchwaścić ziemniaków. Wtedy jedynym sposobem jest użycie środków chemicznych. W latach 2001–2002 prowadzono w Zakładzie Ekologii i Zwalczania Chwastów badania polowe z preparatem Sting CT 120 SL. Doświadczenia zakładano metodą losowanych bloków w trzech powtórzeniach na poletkach o powierzchni 25 m2. Herbicydy stosowano wiosną, po wschodach chwastów, które wytworzyły już liście właściwe, ale przed wschodami ziemniaków po ich uprzednim obredleniu. Ocenę działania środków wykonywano metodą bonitacyjną i szacunkową określając zniszczenie chwastów w procentach. Najlepiej zwalczały chwasty Sting CT 120 SL w dawce 4 l/ha i mieszanina Glifosat 360 SL + siarczan amonu 2 l + 5 kg/ha. Uzyskano 97-100% zniszczenia Chenopodium album, Amaranthus retroflexus, Echinochloa crus-galli, Polygonum persicaria, Veronica persica i Polygonum convolvulus oraz 95% zniszczenia Elymus repens, natomiast odporny okazał się Convolvulus arvensis. Sting CT 120 SL w dawce 3 l/ha słabiej zwalczał chwasty. Badane herbicydy były selektywne dla roślin ziemniaka, a po ich zastosowaniu uzyskano wzrost plonu bulw o 35%–40% w porównaniu do kontroli.
Słowa kluczowe:
glifosat, ziemniak, zwalczanie chwastówBibliografia
Dzienia S. 1994. Nowe tendencje w uprawie roli. Materiały Ogólnopolskiego Seminarium p.t. Nowe tendencje w produkcji zbóż, ziemniaków i roślin strączkowych. Ustka 1994.
Google Scholar
Gruczek T. 2004. Zastosowanie herbicydu Roundup 360 SL do zwalczania chwastów w ziemniaku. Mat. Konf. Nauk. IHAR Bonin. Nasiennictwo i ochrona ziemniaka. Kołobrzeg, 2004: 53 — 40.
Google Scholar
Miziniak W., Banaszak H., Gabarkiewicz R. 2000. Efektywność glifosatu (Sting CT 120 SL) w stosowaniu przedwschodowym w buraku cukrowym i na ściernisku. Progress in Plant Protection/Post. Ochr. Roślin, vol. 40 (2): 807 — 810.
Google Scholar
Autorzy
Marek Badowskiiung@iung.pulawy.pl
Zakład Ekologii i Zwalczania Chwastów, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Wrocław Poland
Statystyki
Abstract views: 13PDF downloads: 15
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Marek Badowski

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.