Ocena przydatności ziarna krajowych i zagranicznych linii i odmian jarej pszenicy twardej (Triticum durum Desf.) do produkcji makaronu

Leszek Rachoń

dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Lublinie (Poland)

Abstrakt

W opracowaniu dokonano oceny przydatności ziarna krajowych i zagranicznych odmian jarej pszenicy durum do produkcji makaronu. Materiał do badań pochodził z doświadczeń polowych prowadzonych w latach 2000-01 w Gospodarstwie Doświadczalnym Felin AR w Lublinie. Uzyskane wyniki pokazują, że krajowe linie pszenicy durum w porównaniu z odmianami zagranicznymi charakteryzowały się porównywalną zawartością białka i glutenu, zbliżoną zawartością popiołu w kaszkach oraz niższą zawartością żółtego barwnika. Wysoka popiołowość kaszek, niski poziom żółtego barwnika oraz dość duża podatność na ciemnienie ciasta makaronowego, zarówno linii krajowych jak i zagranicznych uprawianych w naszych warunkach klimatycznych wskazują, że otrzymanie makaronu o bardzo dobrych parametrach jakościowych jest dość trudne.


Słowa kluczowe:

żółty barwnik, makaron, pszenica twarda, twardość ziarna, wartość przemiałowa

Greenaway W. T. 1969. A wheat hardness index. Cereal Science Today 14: 4 — 7.
Google Scholar

Irvin G. N. 1964. Durum wheat and pasta products. Wheat chemistry and technology. AACC, St. Paul.
Google Scholar

Obuchowski W. 1999. Charakterystyka jakościowa pszenicy durum i jej wpływ na cechy makaronu. Przegląd Zbożowo-Młynarski 1: 33 — 34.
Google Scholar

Obuchowski W. 2000. Ocena jakości surowców zbożowych wykorzystywanych do produkcji makaronu. Przegląd Zbożowo-Młynarski 1: 32 — 34.
Google Scholar

Obuchowski W., Gąsiorowski H., Kołodziejczyk P. 1985. Twardość ziarna pszenicy jako kryterium jego jakości. Post. Nauk Rol. 5: 97 — 108.
Google Scholar

Rachoń L. 1994. Porównanie plonowania jarej pszenicy twardej (Triticum durum Desf.) z jarą pszenicą zwyczajną (Triticum aestivum ssp. vulgare). Annales UMCS Lublin, s. E, vol. XLIX, supl. 10: 79 — 83.
Google Scholar

Rachoń L. 1997. Plonowanie i jakość niektórych odmian pszenicy twardej (Triticum durum Desf.). Biul. IHAR 204: 141 — 144.
Google Scholar

Rachoń L. 2001. Studia nad plonowaniem i jakością pszenicy twardej (Triticum durum Desf.). Rozprawy Naukowe, Wydaw. AR Lublin: 248 ss.
Google Scholar

Simmonds D. H. 1974. Chemical basis of hardness and vitroesity in the wheat kernel. Bakers Dig. 48/ 5: 16 — 81.
Google Scholar

Standard Methoden für Getreide, Mehl und Brot. 1971. Verlag Moritz Schäfer, 5 Aufl., Detmold.
Google Scholar

Stenvert N. L. 1974. Grindig resistance. A simple measure of wheat hardness. Flour and Anim. Feed Miling, 7: 24 — 27.
Google Scholar

Szwed-Urbaś K. 1990. Zawartość białka i cechy fizyczne ziarna wybranych odmian pszenicy twardej (Triticum durum Desf.). Biul. IHAR 173/174: 35 — 39.
Google Scholar

Szwed-Urbaś K. 1992. Wartość ważniejszych cech rolniczych w kolekcji jarej pszenicy twardej (Triticum durum Desf.). Biul. IHAR 181/182: 31 — 38.
Google Scholar

Szwed-Urbaś K. 1993. Zmienność ważniejszych cech użytkowych jarej pszenicy twardej z uwzględnieniem interakcji genotypowo-środowiskowej. Rozprawa habilitacyjna. Wyd. AR w Lublinie: 159 ss.
Google Scholar

Szwed-Urbaś K. 1997. Wyniki oceny materiałów kolekcyjnych Triticum durum Desf. w 1996 roku. Biul. IHAR 203: 115 — 127.
Google Scholar

Tokes G., Bagyinka T. 1996. Sensitivity to ethephon CCC growth regulators of cereal crops grown in Hungary. I. Winter wheat Nerenyvedelen, 32/ 2: 57 — 65.
Google Scholar

Walsh D. E. 1970. Measurement of spaghetti color. The Macaroni J. 8: 20 — 22.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
03/31/2004

Cited By / Share

Rachoń, L. (2004) „Ocena przydatności ziarna krajowych i zagranicznych linii i odmian jarej pszenicy twardej (Triticum durum Desf.) do produkcji makaronu”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (231), s. 129–137. doi: 10.37317/biul-2004-0115.

Autorzy

Leszek Rachoń 
dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Lublinie Poland

Statystyki

Abstract views: 12
PDF downloads: 12


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Leszek Rachoń

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.