Znaczenie roślinnych zasobów genowych

Grzegorz Gryziak

g.gryziak@ihar.edu.pl
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB Radzików (Poland)
https://orcid.org/0000-0001-5380-1555


Abstrakt

Roślinne zasoby genowe podlegają ochronie prawnej na mocy umów międzynarodowych. Uznano bowiem, że stanowią dziedzictwo ludzkości, zatem korzyści z płynące z ich wykorzystania muszą być sprawiedliwie dzielone. Od momentu prawnego uregulowania tej kwestii na arenie międzynarodowej, tj. przez 15 ostatnich lat, udostępniono ponad 5,5 mln prób nasion. Szacuje się, że wykorzystanie roślinnych zasobów genowych przynosi wielomiliardowe dochody na całym świecie.


Słowa kluczowe:

podział korzyści, SMTA, System Wielostronny

FAO (2007). The value of plant genetic resources. Fact Sheet No. 2.
Google Scholar

FAO (2019). Germplasm Flow. https://mls.planttreaty.org/itt/index.php?r=stats/pubStats [dostęp: 29.11.2019].
Google Scholar

Gryziak, G., Zaczyński, M., Klimont, K. (2016). Roślinne zasoby genetyczne i ich wykorzystanie w hodowli i badaniach naukowych. W: Rolnictwo XXI wieku – problemy i wyzwania. Red. Łuczycka, D. Wyd. Idea Knowledge Future, Wrocław. ss. 75-83.
Google Scholar

Brennan, J. P. I., Malabayabas, A. (2011). International Rice Research Institute’s contribution to rice varietal yield improvement in South-East Asia. ACIAR Impact Assessment Series Report No. 74. Australian Centre for International Agricultural Research, Canberra.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
10/22/2020

Cited By / Share

Gryziak, G. (2020) „Znaczenie roślinnych zasobów genowych”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (290), s. 9–10. Dostępne na: http://ojs.ihar.edu.pl/index.php/biul/article/view/454 (Udostępniono: 23 listopad 2024).

Autorzy

Grzegorz Gryziak 
g.gryziak@ihar.edu.pl
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB Radzików Poland
https://orcid.org/0000-0001-5380-1555

Statystyki

Abstract views: 144
PDF downloads: 184


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora