Wrażliwość kilku odmian kukurydzy i ich form rodzicielskich na herbicydy sulfonylomocznikowe

Hanna Gołębiewska

iung@iung.pulawy.pl
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli (Poland)

Maria Kowalczyk


Hodowla Roślin Rolniczych „Nasiona Kobierzyc” sp. z o.o. (Poland)

Abstrakt

W pracy przedstawiono wyniki doświadczeń prowadzonych w latach 2003–2005 nad reakcją odmian kukurydzy na herbicydy powschodowe Titus 25 WG + Trend 90 EC i Milagro 040 SC. Badano ich oddziaływanie na wzrost i rozwój odmian o różnym pochodzeniu oraz wpływ na masę kolb, plon ziarna, suchą masę i masę tysiąca ziaren w niekorzystnych dla wegetacji kukurydzy warunkach pogodowych. W doświadczeniach porównywano również tolerancję tych mieszańców na badane środki ochrony z tolerancją ich form rodzicielskich z uwzględnieniem wpływu na cechy morfologiczne i plonowanie.


Słowa kluczowe:

fitotoksyczność, herbicydy sulfonylomocznikowe, odmiany mieszańcowe kukurydzy, formy rodzicielskie

Adamczyk J., Rogacki J., Cygert H. 2004. Czynniki ograniczające plonowanie kukurydzy w okresie wegetacji. Stan Obecny i Perspektywy uprawy kukurydzy w Polsce. Konferencja Nauk. „Stan obecny i perspektywy uprawy kukurydzy w Polsce”. IUNG Puławy 2004.Pam. Puł.140: 127 — 136.
Google Scholar

Demczuk A. 1996. Wpływ herbicydów sulfonylomocznikowych na różne genotypy kukurydzy — praca doktorska. Akademia Rolnicza Wrocław.
Google Scholar

Forlani G., Mantelli M., Branzoni M., Nielsen E., Favilli F. 1995. Differential sensitivity of plant-associated bacteria to sulfonylurea and imidazolinone herbicides. Plant and Soil 176, 2: 243 — 253.
Google Scholar

Green J. M., Ulrich J. F. 1993. Response of corn (Zea mays) inbreds and hybrids to sulfonylurea herbicides. Weed. Sci. vol. 41: 508 — 516.
Google Scholar

Gołębiowska H., Rola H. 2001. Wpływ preparatu Milagro 040 SC na cechy jakościowe ziarna wybranych odmian kukurydzy. Progr. Plant Protection /Post. Ochr. Roślin, Vol. 41 (2): 873 — 876.
Google Scholar

Rola H., Rotkiewicz D., Kurczych S. 1993. Zachowanie się odmian kukurydzy traktowanej herbicydami w warunkach suszy. Progr. Plant Protection /Post. Ochr. Roślin, Vol. 23 (2): 274 — 277.
Google Scholar

Rola H., Gołębiowska H. 2003. Objawy uszkodzeń odmian kukurydzy powodowane przez herbicydy. Progr. Plant Protection /Post. Ochr. Roślin, Vol. 42 (1): 337 — 345.
Google Scholar

Siódmiak J. 2004. Rola odmian w nowoczesnej uprawie i ochronie kukurydzy — COBORU. Technologia produkcji kukurydzy. Słupia Wielka; 24 — 34.
Google Scholar

Sadowski J., Kucharski M. 2004. Wpływ czynników agrometeorologicznych na pobieranie i fitotoksyczność pozostałości herbicydów zawartych w glebie. Progr. Plant Protection /Post. Ochr. Roślin, Vol. 44 (1): 355 — 363.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/29/2007

Cited By / Share

Gołębiewska, H. i Kowalczyk, M. (2007) „Wrażliwość kilku odmian kukurydzy i ich form rodzicielskich na herbicydy sulfonylomocznikowe”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (244), s. 203–213. doi: 10.37317/biul-2007-0058.

Autorzy

Hanna Gołębiewska 
iung@iung.pulawy.pl
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli Poland

Autorzy

Maria Kowalczyk 

Hodowla Roślin Rolniczych „Nasiona Kobierzyc” sp. z o.o. Poland

Statystyki

Abstract views: 120
PDF downloads: 23


Licencja

Prawa autorskie (c) 2007 Hanna Gołębiewska, Maria Kowalczyk

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.