Poglądy polskich hodowców na perspektywy rozwoju hodowli i nasiennictwa w Polsce
Bogusław Gołębiowski
boguslaw.golebiowski@zut.edu.plKatedra Zarządzania Przedsiębiorstwami, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Poland)
Abstrakt
Na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w okresie marzec-czerwiec 2008 przedsta-wiono poglądy kadry menedżerskiej i głównych hodowców roślin spółek, będących jednoosobowymi spółkami ANR i IHAR w kwestii oceny wybranych systemów organizacyjnych i funkcji występują-cych w spółkach hodowlano-nasiennych. Przedstawiono ocenę polskiej nauki pracującej na rzecz hodowli roślin oraz ocenę instytucji nadzoru nasiennego w Polsce. Z analizy uzyskanych danych wynika, że występuje konieczność indywidualnego podejścia w zakresie nowych wyzwań związanych ze strategicznym rozwojem krajowej hodowli roślin, a także potrzeba poprawy w spółkach hodowlano-nasiennych efektywności łańcucha wartości. Ponadto w celu wsparcia naukowego krajowego przemysłu hodowlano-nasiennego niezbędne jest wypracowanie nowego modelu wsparcia, zwiększającego udział nauki jako nośnika wiedzy i pozwalającego na rozszerzenie współpracy między nauką a przedsiębiorstwami hodowli roślin. Jednocześnie pod względem prawnym, na nowo powinna zostać określona rola i miejsce jaką ma spełniać Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Słowa kluczowe:
hodowca, hodowla roślin, innowacyjność, jednostka naukowa, instytucje nadzoru nasiennegoBibliografia
Arseniuk E. 2008. Ocena obecnego stanu i przyszłościowy model wspierania hodowli i nasiennictwa przez naukę. Hod. Rośl. Nasien. 2: 16 — 19.
Google Scholar
Duczmal K. 2008. Jutro polskiego sektora nasiennego — przewidywane zmiany wraz z modelem naukowego wsparcia. Hod. Rośl. Nasien. 2: 27 — 37.
Google Scholar
Gołębiowski B. 2006. Otoczenie ekonomiczne przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych. W: „Agrobiznes 2006. Konkurencja w agrobiznesie — jej uwarunkowania i następstwa. Prace Naukowe. Wyd. AE im. Oskara Langego, Wrocław, t 1: 251 — 256.
Google Scholar
Marciniak K. 2005. Warunki kontynuacji krajowej hodowli roślin rolniczych w Polsce. Hod. Rośl. Nasien. 4: 28 — 32.
Google Scholar
Marciniak K. 2008. Stan polskiej hodowli roślin w roku 2008. Roczn. Nauk Rol. PAN, seria G, t. 95: 166 — 173.
Google Scholar
Podlaski S. 2005. Hodowla roślin w Polsce i świecie. Hod. Rośl. Nasien. 4: 14 — 21.
Google Scholar
Podlaski S. 2008. Model funkcjonowania firmy hodowlano-nasiennej w Polsce. Roczn. Nauk Rol. PAN, seria G, t. 95: 174 — 182.
Google Scholar
Autorzy
Bogusław Gołębiowskiboguslaw.golebiowski@zut.edu.pl
Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwami, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Poland
Statystyki
Abstract views: 63PDF downloads: 32
Licencja
Prawa autorskie (c) 2009 Bogusław Gołębiowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.