Dynamika wzrostu roślin pszenżyta ozimego odmian Woltario i Krakowiak w zależności od gęstości siewu

Bogusława Jaśkiewicz

iung@iung.pulawy.pl
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — PIB w Puławach (Poland)

Abstrakt

Badania przeprowadzono na mikropoletkach w Puławach z odmianami pszenżyta ozimego — Woltario półkarłowego i Krakowiak o normalnej długości słomy. Uwzględniono trzy gęstości siewu- 2, 3, 4 mln ziaren/ha. W początkowych fazach wzrostu określono liczbę pędów, liści i suchą masę rośliny. W fazie 2-go kolanka rośliny odmiany Woltario, wymagającej rzadkiego siewu, w warunkach zwiększania odległości roślin w rzędzie, miały większą liczbę pędów, liści i wyższą suchą masę w porównaniu do roślin odmiany Krakowiak wymagającej gęstego siewu.


Słowa kluczowe:

dynamika wzrostu, liczba liści, liczba pędów, odmiany, pszenżyto ozime, sucha masa rośliny

Banaszak Z. 2004. Analiza postępu w hodowli pszenżyta ozimego. Praca doktorska, Poznań.
Google Scholar

Doroszewski A. 1994. Spectral transmission of radiation through the leaves of selected plant species. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 405: 63 — 69.
Google Scholar

Jaśkiewicz B. 1995. Wzrost, rozwój oraz plonowanie pszenżyta ozimego w zależności od terminu siewu i obsady roślin. Seria R (328), IUNG, Puławy.
Google Scholar

Jaśkiewicz B., Cyfert R. 2005. Charakterystyka i technologia uprawy odmian pszenżyta ozimego. IHAR Radzików, IUNG Puławy, COBORU Słupia Wielka.
Google Scholar

Nalborczyk E. 1991. Produkcyjność łanów roślin uprawy polowej. Fragm. Agron. Zesz. Spec. 1 (2): 5 — 13.
Google Scholar

Nieróbca P. 2002. Dynamika akumulacji i rozdysponowania suchej masy przez rośliny pszenżyta jarego i pszenicy jarej w warunkach różnej obsady roślin. Agricultura. Folia Universitatis Agriculturae Stetinensis 228. AR Szczecin: 93 — 99.
Google Scholar

Podolska G., Sułek A., Stankowski S. 2002. Obsada kłosów-podstawowy parametr plonotwórczy pszenicy ozimej. Agricultura 1 (2) ART Bydgoszcz: 5 — 14.
Google Scholar

Rozbicki J. 1997. Agrotechniczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania pszenżyta ozimego. Fundacja, Rozwój SGGW, Warszawa.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
09/30/2007

Cited By / Share

Jaśkiewicz, B. (2007) „Dynamika wzrostu roślin pszenżyta ozimego odmian Woltario i Krakowiak w zależności od gęstości siewu”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (245), s. 95–100. doi: 10.37317/biul-2007-0026.

Autorzy

Bogusława Jaśkiewicz 
iung@iung.pulawy.pl
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — PIB w Puławach Poland

Statystyki

Abstract views: 909
PDF downloads: 41


Licencja

Prawa autorskie (c) 2007 Bogusława Jaśkiewicz

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.