Wpływ warunków i czasu przechowywania ziarna siewnego pszenicy ozimej i żyta na wysokość plonów
Władysław Lonc
Akademia Rolnicza - Wrocław, Instytut Hodowli Roślin i Nasiennictwa (Poland)
Abstrakt
Celem badań było określenie warunków i wpływu czasu przechowywania nasion pszenicy ozimej i żyta planowanych do wykorzystania jako rezerwy nasion rządowych.
Ziarna pszenicy i żyta zebrane w 1974 i 1975 roku przechowywano przez dwa i jeden rok, a następnie wysiewano na poletkach, rozmieszczonych zgodnie z układem bloków całkowicie losowych.
Udowodniono, że warunki przechowywania nie wpłynęły na plon dwóch odmian pszenicy, Kaukaz i Grana, jednak ich zdolność kiełkowania uległa obniżeniu. Przechowywanie w workach miało niekorzystny wpływ na kiełkowanie. Nasiona odmiany Kaukaz o wilgotności 14,1% i 14,7%, przechowywane w hermetycznych pojemnikach metalowych, miały po przechowywaniu znacznie niższą zdolność kiełkowania. Zwiększona szybkość wysiewu przechowywanych nasion rekompensowała obniżoną zdolność kiełkowania, a plony można było uzyskać tak wysokie, jak przy użyciu nasion o wysokiej zdolności kiełkowania. Taka procedura wymaga jednak użycia większej ilości materiału siewnego. Nasiona żyta były bardziej podatne na warunki przechowywania i uległy większej utracie zdolności kiełkowania lub znacznemu jej zmniejszeniu. Nasiona żyta odmiany Dańkowskie Selekcyjne o zmniejszonej zdolności kiełkowania wysiane większą gęstością wysiewu dały niższe plony w porównaniu z wynikami z poletek kontrolnych. Plon odmiany Dańkowskie Złote nie różnił się istotnie od plonu kontrolnego. Wyniki doświadczeń wykazały, że dwuletnie przechowywanie nasion żyta nie jest wskazane.
Słowa kluczowe:
nasiennictwo, pszenica, żyto, Triticum aestivum, Secale cereale, plonowanieBibliografia
Gąsiorowski H., Szebiotko K. 1974. Współczesne metody przechowywania mokrego ziarna zbóż. Post. Nauk Rol. 6.
Google Scholar
Kaczyński L. 1977. Pszenica ozima, synteza wyników doświadczeń odmianowych z lat 1972-1975. Zeszyt 310 Słupia Wielka.
Google Scholar
Kwasiborski S. 1970. Przegl. Zbóż.-Mlyn. XV: 1.
Google Scholar
Lityński M. 1967. Biul. IHAR 1-2.
Google Scholar
Lonc W. 1973. Wstępne określenie zmienności cech użytkowych pszenicy ozimej. Hod. Rośl. Aklim. 17: 4.
Google Scholar
Nowicki W. 1973. Ocena wartości produkcyjnej ziarna pszenicy jarej o obniżonej zdolności kiełkowania. Hod. Rośl. Aklim. 17 : 2.
Google Scholar
Polska Norma. Materiał siewny PN-73/R-65-023.
Google Scholar
Strona I. G. 1966. Obszczoje sjemienowiedienije polewych kultur. Kolos. Moskwa.
Google Scholar
Triświatski L. A. 1954. Przechowywanie zbóż. WPL i S. Warszawa.
Google Scholar
Wiłkojć A. 1974. Kryterium ustalania norm wilgotności materiału siewnego. Biul. IHAR 5-6.
Google Scholar
Autorzy
Władysław LoncAkademia Rolnicza - Wrocław, Instytut Hodowli Roślin i Nasiennictwa Poland
Statystyki
Abstract views: 11PDF downloads: 5
Licencja
Prawa autorskie (c) 1980 Władysław Lonc
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.