Wpływ metod sprzętu pszenicy ozimej na stopień uszkodzenia ziaren oraz wartość materiału siewnego

Krystyna Konecka


Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin (Poland)

Edward Grabikowski


Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin (Portugal)

Stanisław Laskowski


Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin (Poland)

Abstrakt

W latach 1974-1976 przeprowadzono badania laboratoryjne i doświadczalne wazonowe z pszenicą ozimą odmian Grana, zbieranej metodą jedno- i dwufazową. Nasiona badano bezpośrednio po zbiorze oraz w trzech ostatnich terminach: 3(I), 6(II) i 9(III) tygodni po zbiorze.
Zbiór obydwoma metodami nie spowodował wielu uszkodzeń nasion pszenicy (2-3%). Zastosowanie dwufazowej metody zbioru doprowadziło do zmniejszenia wigoru szacowanego w II i III terminie siewu. W I i IV terminie siewu wartość wigoru była bardziej zależna od warunków klimatycznych w czasie siewu niż od metody zbioru. Głębszy wysiew nasion (6 cm) spowodował zmniejszenie wartości wigoru. Stosując metodę USBCL można było uzyskać wstępne informacje na temat zdolności kiełkowania nasion pszenicy ozimej w ciągu 2-3 dni.


Słowa kluczowe:

nasiennictwo, pszenica ozima, Triticum aestivum, uszkodzenia

Agaverdicv A. S., Tarusov B. N. 1969. Zavisimosti svierchsłabovo izucenija zielenych listev ot stepieni nakoplcnija pervicnych produktov fotosinteza. Biofizyka 14, 4: 754-75.
Google Scholar

Byszewski W ., Podlaski S. 1974. Wpływ poziomu mechanizacji na produkcję nasienną. Nowe Rolnictwo 15: 5-8.
Google Scholar

Doskoc I. E., Coj K. M. 1968. O charakterie deistvija uglcvodov na svierchsłanuju che mil uminesce ncji rastitelnych organizmov pri izmenienii temperatury. Nauc. Dok. Wys. Sk., Biologic. Nauki. 4: 58-61.
Google Scholar

Grabikowski E., Milczarek I., Sławi11ski I. 1974. Badanie żywotności nasion przy pomocy kwantometrycznej aparatury do rejestracji ultrasłabego świecenia biologicznego. III. Wpływ inhibitorów wolnorodnikowych na spontaniczną biochemiluminiscencję kiełkujących nasion. Zesz. Nauk AR w Szczecinie. 48: 91-l19.
Google Scholar

Kolowca J. 1974. Badania odporności ziarna pszenicy na powstawanie mechanicznych uszkodzeó. Rocz. Nauk rol. 71: 67-77.
Google Scholar

Konecka K. 1972. Dynamika zmian wartości siewnej nasion pszenicy ozimej sprzątanej kombajnem. Zesz. Nauk. AR Szczecin 39: 160-172.
Google Scholar

Kuter M. 1972. Chemia rolna. PWN. W-wa. 542-544.
Google Scholar

Lityński M. 1970. Biologia nasion i nasiennictwo. PWN Poznań: 1975-1977.
Google Scholar

Orzechowski J. 1966. Metody zbioru pszenicy a jakość ziarna siewnego. Roczn. Nauk Rol. 68: 163--179.
Google Scholar

Sławiński J., Grabikowski E., Murkowski A. 1971. Kwantometryczna aparatura do rejestracji ultrasłabych świeceń biologicznych i możliwości zastosowania jej w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Zesz. Nauk. AR Szczecin. 37: 301-317.
Google Scholar

żurbicki Z. 1974. Metodyka doświadczet1 wazonowych. PWRiL W-wa: 68-185.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
03/30/1980

Cited By / Share

Konecka, K., Grabikowski, E. i Laskowski, S. (1980) „Wpływ metod sprzętu pszenicy ozimej na stopień uszkodzenia ziaren oraz wartość materiału siewnego”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (138), s. 77–90. doi: 10.37317/biul-1980-0007.

Autorzy

Krystyna Konecka 

Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin Poland

Autorzy

Edward Grabikowski 

Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin Portugal

Autorzy

Stanisław Laskowski 

Akademia Rolnicza - Szczecin, Instytut Uprawy Roli i Roślin Poland

Statystyki

Abstract views: 14
PDF downloads: 5


Licencja

Prawa autorskie (c) 1980 Krystyna Konecka, Edward Grabikowski, Stanisław Laskowski

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.