Metody hodowli buraka cukrowego

Leonarda Dalke

l.dalke@ihar.edu.plo
Zakład Genetyki i Hodowli Roślin Korzeniowych, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział w Bydgoszczy (Poland)

Abstrakt

Hodowla buraka cukrowego w Polsce ma ponad stuletnią tradycje i znaczne osiągnięcia. Pod względem stosowanych metod historię hodowli można podzielić na kilka okresów. Do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku stosowano populacyjne metody hodowli wielokiełkowych diploidów, głównie metodą rodowodową z oceną potomstw. W ten sposób wyhodowano odmianę AJ-1 o najwyższej w świecie zawartości cukru. Znaczący wzrost plonu korzeni i cukru z ha przyniosła opracowana w Instytucie metoda wytwarzania tetraploidów przy pomocy kolchicyny i tworzeniu triploidalnych odmian buraka cukrowego. Wymienić tu należy pionierskie prace A. Filutowicza i A. Kużdowicza. Największym wyzwaniem dla hodowców było opracowanie metody tworzenia odmian jednokiełkowych. Cel ten osiągnięto po wielu latach kosztownych i skomplikowanych prac. Opracowana została metoda syntezy jednokiełkowych mieszańców tri i diploidalnych z wykorzystaniem cytoplazmatycznie-genowej męskiej sterylności (CMS) i heterozji. Metoda ta przyniosła istotny wzrost plonu korzeni i cukru i jest powszechnie stosowana w Europie, USA i Japonii. W opracowaniu omówione zostały także najważniejsze zagadnienia do rozwiązania hodowli w najbliższej przyszłości.


Słowa kluczowe:

burak cukrowy, metody hodowli, odmiany wielokiełkowe, odmiany jednokiełkowe mieszańcowe

Adamczyk J., Cygert H., Czajczyński J. 2003. 50 lat hodowli kukurydzy mieszańcowej w Polsce — dorobek i perspektywy. Biul. IHAR 230: 423 — 431.
Google Scholar

Owen F. V. 1945. Cytoplasmically inherited male sterility in sugar beets. J. Agric Res., 71; 10: 423 — 440.
Google Scholar

Savitsky V. F. 1952. Methods and results of breeding work monogerm beets. Proc. Am. Soc. Sug. Beet Techn.: 339 — 342.
Google Scholar

Savitsky V. F. 1958. Genetische Studien und Züchtungsmethoden bei monogermen Rüben Zeit. Pflanzenzüchtung 40. 1 — 36.
Google Scholar

Röstel H. J. 1962. Ergebnisse der Züchtung und des Anbaues monokarper Zückerrüben. Deutsch Landwirtsch. 13: 590 — 593.
Google Scholar

Röstel H. J. 2003. Wysokowydajne jednokiełkowe odmiany buraka cukrowego otrzymane w współpracy między byłą NRD i Polską (tłumaczone na j. polski przez organizatorów). Materiały z Konferencji z okazji 35 lat współpracy pomiędzy Kutnowską Hodowlą Buraka Cukrowego i KWS SAAT AG i ZKW Züchtungsgeselschaft GmbH — Śmiłów 26–27.06.2003.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
12/31/2004

Cited By / Share

Dalke, L. (2004) „Metody hodowli buraka cukrowego”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (234), s. 15–20. doi: 10.37317/biul-2004-0002.

Autorzy

Leonarda Dalke 
l.dalke@ihar.edu.plo
Zakład Genetyki i Hodowli Roślin Korzeniowych, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział w Bydgoszczy Poland

Statystyki

Abstract views: 10
PDF downloads: 8


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Leonarda Dalke

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.