Wpływ różnych mieszanin osadowo-popiołowych i torfowo-popiołowych na wielkość i jakość plonu mieszanki traw z komonicą zwyczajną
Jacek Antonkiewicz
kchris@urk.edu.plKatedra Chemii Rolnej, Akademia Rolnicza w Krakowie (Poland)
Czesława Jasiewicz
Katedra Chemii Rolnej, Akademia Rolnicza w Krakowie (Poland)
Abstrakt
Celem badań było poznanie wpływu różnej ilości mieszanin osadowo-popiołowych i torfowo-popiołowych na wielkość plonu i zawartość metali ciężkich w mieszance traw. Badania przeprowadzono w warunkach doświadczenia wazonowego na glebie mineralnej, do której dodawano mieszaniny osadowo-popiołowe i torfowo-popiołowe w ilości 1%–30% w stosunku do ogólnej masy utworu glebowego. W schemacie doświadczenia uwzględniono również obiekty obejmujące jedynie komponenty wchodzące w skład mieszanin. Wielkość plonu mieszanki roślin była zróżnicowana i w zależności od obiektu i pokosu wahała się w zakresie: 4,98-38,89 g s.m./wazon. Najwyższy plon uzyskano z obiektu, w którym zastosowano 30% mieszaniny osadowo-popiołowej, a najniższy z obiektu, w którym zastosowano wyłącznie torf. Zawartość metali ciężkich w mieszance traw była również zróżnicowana i zależała od obiektu. Najwyższe zawartości Cr stwierdzono z obiektów z 30% dodatkiem mieszanin osadowo-popiołowych, Cu i Zn z obiektów, w których zastosowano wyłączne osad ściekowy, Pb z obiektów, gdzie zastosowano wyłącznie popiół i mieszaniny osadowo-popiołowe, Cd z obiektów z 30% dodatkiem mieszanin osadowo-popiołowych i popiołowo-torfowych, Ni z obiektów z 1% dodatkiem mieszanin popiołowo-torfowych. Stwierdzono, że w miarę wzrostu udziału procentowego mieszanin osadowo-popiołowych i popiołowo-torfowych wzrasta systematycznie zawartość Cd w mieszance roślin, a maleje zawartość Ni, Cu i Zn.
Słowa kluczowe:
komonica zwyczajna, Lotus corniculatus, metale ciężkie, mieszanka traw, rekultywacjaBibliografia
Antonkiewicz J., Jasiewicz Cz. 2004. Wykorzystanie osadów ściekowych do biologicznego zagospodarowania składowiska odpadów paleniskowych. Uniw. Zielonogórski, Zesz. Nauk. 131, Inżynieria Środow. 12: 17 — 25.
Google Scholar
Curyło T., Jasiewicz Cz. 1998. Wpływ różnych nawozów organiczno-mineralnych na pobieranie metali ciężkich przez warzywa. Rocz. AR Pozn., 304, Ogrod. 27: 39 — 49.
Google Scholar
Gorlach E. 1991. Zawartość pierwiastków śladowych w roślinach pastewnych jako miernik ich wartości. Zesz. Nauk. AR w Krakowie, 262, Sesja Nauk. z. 34: 13 — 22.
Google Scholar
Gorlach E., Gambuś F. 1996. Badania nad możliwością ograniczenia pobierania kadmu przez rośliny z gleb zanieczyszczonych tym metalem. Roczn. Glebozn. 47, 3/4: 31 — 39.
Google Scholar
Gos A. 1999. Wzrost i rozwój niektórych gatunków traw i roślin motylkowatych na popiele z dodatkiem biohumusu. Fol. Univ. Agric. Stetin. 197, Agricultura 75: 75 — 80.
Google Scholar
Kabata-Pendias A., Motowicka-Terelak T., Piotrowska M., Terelak H., Witek T. 1993. Ocena stopnia zanieczyszczenia gleb i roślin metalami ciężkimi i siarką. Ramowe wytyczne dla rolnictwa. Puławy, P. (53), IUNG: 20 ss.
Google Scholar
Kitczak T., Gos A., Czyż H., Trzaskoś M. 1999. Roślinność hałd popioło-żużli. Fol. Univ. Agric. Stetin. 197, Agricultura 75: 179 — 186.
Google Scholar
Maciak F. 1996. Ochrona i rekultywacja środowiska. Wyd. SGGW, Warszawa, ss. 348.
Google Scholar
Manecki A. 1999. Aeromineralogia — mineralogia pyłów atmosferycznych (klasyfikacja, metody analityczne, zastosowanie). Pol. Tow. Mineral., Prace Specjalne, z. 15: 89 — 94.
Google Scholar
Matusiewicz H., Janowicz K. 1983. Fizykochemiczna charakterystyka popiołów lotnych węgli brunatnych elektrowni "Konin" z III stopnia elektrofiltrów i badania nad ich ługowaniem. Arch. Ochr. Środ. 3–4: 59 — 81.
Google Scholar
Rogalski M., Kardyńska S., Wieczorek A., Poleszczuk G., Śmietana P. 2001. Przydatność niektórych traw do rekultywacji składowisk popiołów z elektrowni. Zesz. Probl. PNR, z. 477: 255 — 259.
Google Scholar
Sapek B. 1980. Zachowanie się miedzi w zmeliorowanych glebach torfowych z użytków zielonych. Roczn. Nauk. Roln., ser. F, t. 80, z. 1: 13 — 39.
Google Scholar
Siuta J. 1998. Rekultywacja gruntów. Poradnik. Wyd. IOŚ, Warszawa: 204 ss.
Google Scholar
Smołka-Danielowska D. 1999. Badania chemiczno-mineralogiczne frakcji ziarnowych popiołów lotnych z wybranych elektrociepłowni. Polskie Towarzystwo Mineralogiczne — Prace Specjalne, z. 15: 111 — 117.
Google Scholar
Staisz J., Pasoń-Konieczyńska A., Konieczyński J. 2000. Wstępna ocena emisji pierwiastków śladowych w wyniku spalania węgla kamiennego. Arch. Ochr. Środ., 26, 1: 7 — 20.
Google Scholar
Systematyka gleb Polski. 1989. PTG. Roczn. Glebozn., 40, 3/4: 1 — 150.
Google Scholar
Ulińska M. 1957. Technika obliczeń przy opracowywaniu wyników doświadczeń rolniczych. IUNG 59. Wyd. PWRiL, Warszawa: 108 ss.
Google Scholar
Autorzy
Jacek Antonkiewiczkchris@urk.edu.pl
Katedra Chemii Rolnej, Akademia Rolnicza w Krakowie Poland
Autorzy
Czesława JasiewiczKatedra Chemii Rolnej, Akademia Rolnicza w Krakowie Poland
Statystyki
Abstract views: 8PDF downloads: 3
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Jacek Antonkiewicz, Czesława Jasiewicz

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.