Efektywność nawożenia buraka cukrowego (Beta vulgaris altissima Döll) różnymi nawozami organicznymi przy wzrastających dawkach azotu mineralnego
Katarzyna Kucińska
katarzyna_kucinska@sggw.edu.plZakład Szczegółowej Uprawy Roślin, Katedra Agronomii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa (Poland)
Arkadiusz Artyszak
Zakład Szczegółowej Uprawy Roślin, Katedra Agronomii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa (Poland)
Abstrakt
Trudna sytuacja ekonomiczna producentów buraka cukrowego stwarza konieczność minimalizowania nakładów w uprawie tego gatunku. Przedstawione wyniki badań oparto na statycznym doświadczeniu płodozmianowym trójpolowym, w którym zastosowano dwie formy nawozów organicznych (obornik, słoma + międzyplon facelia oraz obiekt bez nawozów organicznych) i nawożenie azotem mineralnym w ilościach 0, 60, 90, 120, 180 kg N/ha. W ocenie efektywności nawożenia zastosowano kategorię ekonomiczną nadwyżki bezpośredniej powszechnie stosowaną w kalkulacjach niepełnych. Wyniki umożliwiają ocenę opłacalności porównywanych wariantów. W badaniach trzyletnich 2000–2002 prowadzonych w Zakładzie Doświadczalnym Katedry Agronomii SGGW w Chylicach k. Warszawy najlepszą efektywność w produkcji buraka cukrowego uzyskano przy zastosowaniu obornika (30 t/ha) i azotu mineralnego w dawce 120 kg N/ha.
Słowa kluczowe:
burak cukrowy, nawożenie, nadwyżka bezpośrednia, plon korzeniBibliografia
Ceglarek F., Buraczyńska D., Płaza A. 1997. Ocena działania nawozowego obornika i międzyplonów wsiewek na wielkość i jakość plonu buraka cukrowego. Mat. Konf. ”Postęp w uprawie buraka cukrowego i w jakości korzeni”. Wydaw. SGGW, Warszawa: 126 — 127.
Google Scholar
Grontkowska A. 1998. Kalkulacje niepełne, Wieś Jutra. Nr sygnalny: 31.
Google Scholar
Muzalewski A. 2000, 2001, 2002. Koszty eksploatacji maszyn., IBMER, Warszawa.
Google Scholar
Malec J. 2004. Przemysł cukrowniczy w Polsce, kwoty cukrowe, kontraktacje. Wieś Jutra 2 (67): 4.
Google Scholar
Ostrowska D., Kucińska K. 1998. Reakce cukrove repy na ruzne formy organickych hnojiv a stupnovane davku dusiku. Sbornik z konference „Reparstvi 1998”. AF CZU v Praze.
Google Scholar
Wyszyński Z. 2004. Cukier buraczany a cukier trzcinowy. Wieś Jutra 2 (67): 2.
Google Scholar
Zimny L. 1997. Koszty produkcji buraka cukrowego w warunkach zróżnicowanych technologii uprawy., Mat. Konf. ”Postęp w uprawie buraka cukrowego i w jakości korzeni”. Wydaw. SGGW: 96 — 97.
Google Scholar
Autorzy
Katarzyna Kucińskakatarzyna_kucinska@sggw.edu.pl
Zakład Szczegółowej Uprawy Roślin, Katedra Agronomii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa Poland
Autorzy
Arkadiusz ArtyszakZakład Szczegółowej Uprawy Roślin, Katedra Agronomii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa Poland
Statystyki
Abstract views: 11PDF downloads: 7
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Katarzyna Kucińska, Arkadiusz Artyszak

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Piotr Kuc, Lesław Zimny, Katarzyna Kucińska, Arkadiusz Artyszak, Efektywność produkcji buraka cukrowego w warunkach różnych systemów uprawy , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 245 (2007): Wydanie regularne