Kształtowanie się powierzchni liści dwóch odmian pszenżyta jarego w zależności od jego udziału w mieszance z pszenicą
Aleksander Szmigiel
kszur@urk.edu.plKatedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie (Poland)
Andrzej Oleksy
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie (Poland)
Abstrakt
W doświadczeniu polowym przeprowadzonym w latach 1998–2000 na glebie kompleksu pszennego bardzo dobrego badano wpływ uprawy w mieszance z pszenicą na powierzchnię asymilacyjną liści dwóch odmian (Gabo, Wanad) pszenżyta jarego. Udział pszenżyta w materiale siewnym mieszanek wynosił 75, 50 i 25%. Pomiary blaszek liściowych wykonywano w fazie strzelania w źdźbło i kłoszenia. W przeprowadzonych badaniach większą powierzchnię asymilacyjną blaszek liściowych w fazie strzelania w źdźbło stwierdzono u pszenicy, natomiast w fazie kłoszenia u pszenżyta odmiany Wanad. Rośliny mieszanki z udziałem odmiany Wanad w fazie strzelania w źdźbło charakteryzowały się większą powierzchnią liści. Wskaźnik LAI osiągał wartości w zakresie 1,67–2,90 w zależności od gatunku, odmiany i mieszanki. W fazie kłoszenia rośliny pszenżyta odmiany Gabo w mieszankach charakteryzowały się istotnie większą powierzchnią liści w stosunku do zasiewów jednogatunkowych, natomiast rośliny odmiany Wanad mniejszą. Wskaźnik LAI w fazie kłoszenia największe wartości osiągał w mieszankach z najmniejszym udziałem pszenżyta (3,63–3,67) oraz w siewie czystym pszenicy (3,61). Wszystkie badane kombinacje mieszanek osiągały większe wartości LAI w porównaniu do zasiewów jednogatunkowych pszenżyta. Nie stwierdzono jednak wyższego plonowania mieszanek w stosunku do zasiewów jednogatunkowych pszenżyta.
Słowa kluczowe:
LAI, mieszanki, plon, powierzchnia asymilacyjna liści, pszenżyto jareBibliografia
Doliński R. 1986. Badania nad produktywnością pszenżyta, pszenicy i żyta. Cz. I. Ann. UMC-S, Ser. Agr. 41: 89 — 103.
Google Scholar
Korona A., Korona E. 1996. Zależność między powierzchnią asymilacyjną liści a plonem ziarna pszenżyta jarego. Fragm. Agron. 2: 87 — 94.
Google Scholar
Nalborczyk E. 1991. Produkcyjność łanów roślin uprawy polowej. Fragm. Agron. 2: 5 — 13.
Google Scholar
Nalborczyk E., Nalborczyk T., Wawrzonowska B. 1981. Photosynthesis and environment. Ed. by G. Akoyunoglou: 97 — 106.
Google Scholar
Nićiporowić A. A. 1970. Nekotorye princypy kompleksnoj optimalizacji fotosintetićeskich dejatelnosti i produktivnosti rastienij. In: Waźnejśie problemy fotosinteza v rastenievodstvie. Kołos, Moskva.
Google Scholar
Nieróbca A., Faber A. 1996. Indeks powierzchni liści jako wskaźnik stanu wegetacji oraz wielkość spodziewanego plonu pszenicy ozimej. Fragm. Agron. 3: 54 — 66.
Google Scholar
Szmigiel A. 1995. Wpływ nawożenia azotem na powierzchnię asymilacyjną liści i plonowanie pszenicy ozimej. Rocz. Nauk Rol., ser. A, 111, 3/ 4: 59 — 67.
Google Scholar
Szmigiel A. 1997. Wpływ kierunku siewu na powierzchnię liści pszenżyta jarego. Zesz. Nauk. AR Szczecin, 175, Rol. 65: 443 — 446.
Google Scholar
Zając T., Witkowicz R. 1997. Porównanie wartości ochronnej zbóż jarych i bobiku dla koniczyny czerwonej. Cz. I. Wartość ochronna i produkcyjność zbóż jarych i bobiku. Acta Agr. Silv. Ser. Agr. 35: 121 — 132.
Google Scholar
Autorzy
Aleksander Szmigielkszur@urk.edu.pl
Katedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie Poland
Autorzy
Andrzej OleksyKatedra Szczegółowej Uprawy Roślin, Akademia Rolnicza w Krakowie Poland
Statystyki
Abstract views: 7PDF downloads: 5
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Aleksander Szmigiel, Wykorzystanie azotu z nawozów przez nagoziarnistą i oplewioną formę owsa , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 239 (2006): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Wpływ nawożenia azotem na plonowanie nagoziarnistej i oplewionej formy owsa , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 239 (2006): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Stanisław Kiełbasa, Uprawa kukurydzy na ziarno w Kotlinie Sądeckiej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Wpływ gęstości siewu na plon ziarna odmian kukurydzy o różnej klasie wczesności , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne
- Andrzej Oleksy, Aleksander Szmigiel, Wielkość i struktura plonu mieszanek pszenżyta z pszenicą ozimą w zależności od udziału komponentów , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 236 (2005): Wydanie regularne
- Aleksander Szmigiel, Andrzej Oleksy, Plonowanie form nagich i oplewionych jęczmienia jarego i owsa w mieszankach i siewie czystym na glebie kompleksu pszennego bardzo dobrego , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 236 (2005): Wydanie regularne