Co nowego w agrobiotechnologii, A.D. 2015?
Aleksandra Małyska
ibch@ibch.poznan.plInstytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu (Poland)
Tomasz Twardowski
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu (Poland)
Abstrakt
Biogospodarka i agrobiotechnologia są wzajemnie powiązane i nierozerwalne. Liczne produkty dostępne dla konsumenta jednoznacznie potwierdzają znaczenie rynkowe agrobiotechnologii. Aktualny stan legislacji w Polsce (nowelizacja ustawy „O GMO” podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego 6. 02. 2015 r.) w zasadniczym stopniu spowalnia rozwój możliwych komercjalizacji osiągnięć naukowych. Jednocześnie porozumienia na szczeblu międzynarodowym, jak „ Protokół z Nagoi”, powodują dalsze utrudnienia i potencjalne komplikacje w kooperacji międzynarodowej.
Instytucje finansujące
Słowa kluczowe:
biogospodarka, agrobiotechnologia, legislacja, prawoBibliografia
Cancun Declaration of Like-Minded Megadiversity Countries. 2002. http://www.weltvertrag.org/e375/e719/e1045/CancunDeclarationonLike-MindedMegadiversityCountries_2002_ger.pdf.
Google Scholar
European Parliament. 2013. DRAFT REPORT on the proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council on Access to Genetic Resources and the Fair and Equitable Sharing of Benefits Arising from their Utilization in the Union (COM(2012)576–C7-0322/2012–2012/0278(COD)) Committee on the Environment, Public Health and Food Safety: 8.4.2013 Rapporteur: Sandrine Bélier.
Google Scholar
European Commission Join Research Centre. 2014. Consequences, Opportunities and Challenges of Modern Biotechnology for Europe JRC Reference Reports: http://ec.europa.eu/dgs/jrc/index.cfm.
Google Scholar
Komisja Europejska. 2012. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dostępu do zasobów genetycznych oraz sprawiedliwego i równego podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów w Unii. Bruksela, dnia 4.10.2012 COM(2012) 576 final 2012/0278 (COD) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2012:0576:FIN:PL:HTML.
Google Scholar
Małyska A., Filipiak M., Twardowski T. 2013. Opinia ekspertów o agrobiotechnologii. Nauka 1: 149 — 160.
Google Scholar
Małyska A., Twardowski T. 2011. Opinia publiczna o biotechnologii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Nauka 1: 85 — 99.
Google Scholar
Nagoya Protocol, 2010. http://www.cbd.int/abs/text/default.shtml (EN).
Google Scholar
TNS PENTOR. 2012. Polacy wobec GMO.
Google Scholar
Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych Dz. U. 2001 nr 76 poz. 811.
Google Scholar
Ustawa z dnia 15 stycznia 2015. O zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw. Dz. U. 2015 poz. 277.
Google Scholar
Komitet Biotechnologii. 2015. Stanowisko w sprawie legislacji biotechnologii w Polsce. Nauka 1: 183 — 185.
Google Scholar
Autorzy
Tomasz TwardowskiInstytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu Poland
Statystyki
Abstract views: 41PDF downloads: 40
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Aleksandra Małyska, Tomasz Twardowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.