Otrzymywanie nasion mieszańcowych pszenżyta ozimego w siewie pasowym linii cms i restorera oraz w mieszaninach tych form

Halina Góral

kfhrin@urk.edu.pl
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (Poland)

Mirosław Pojmaj


DANKO Hodowla Roślin Sp. z.o.o. (Poland)

Renata Pojmaj


DANKO Hodowla Roślin Sp. z.o.o. (Poland)

Monika Burczy


Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (Poland)

Abstrakt

Zbadano pylenie formy ojcowskiej oraz osadzenie i plon nasion mieszańcowych w siewie pasowym linii męskosterylnej i restorera oraz w trzech mieszaninach tych form z dodatkiem do nasion linii 5%, 10% i 20% nasion restorera. Stwierdzono większą ilość pyłku i większe osadzenie nasion mieszańcowych w siewie pasowym. Plon nasion mieszańcowych w przeliczeniu na jednostkę powierzchni był większy przy udziale 10% i 20% restorera w mieszaninie w porównaniu do plonu w siewie pasowym i w mieszaninie z udziałem 5% restorera. Mieszańce otrzymane w mieszaninach i w siewie pasowym nie różniły się istotnie plonem ziarna. Otrzymane wyniki wskazują na możliwość produkcji nasion mieszańcowych pszenżyta w siewie mieszanym linii męskosterylnej i restorera zamiast w kosztownym siewie pasowym. Zalecaną proporcją mieszaniny może być 90% nasion linii cms i 10% nasion restorera.


Słowa kluczowe:

pszenżyto, nasiona mieszańcowe, siew pasowy, mieszaniny

Ammar K., Crossa J., Pfeiffer W. H. 2006. Developing a hybrid seed production system and evaluation of heterosis levels in hybrids from CIMMYT’s spring triticale germplasm. Abstracts of 6th Int. Triticale Symp. Stellenbosch, South Africa, 3–7 September 2006: 27 — 28.
Google Scholar

Geiger H. H., Yuan Y., Miedaner T., Wilde P. 1995. Environmental sensitivity of cytoplasmic gene male sterility (CMS) in Secale cereale L. In: Genetic mechanisms for hybrid breeding. Ed. U. Kück, G. Wricke. Adv. Plant Breed. 18: 7 — 17.
Google Scholar

Góral H. 2002. Production of triticale (X Triticosecale Wittm.) hybrid seeds using the sterilizing cytoplasm of Triticum timopheevi. Cereal Res. Com. 30: 31 — 38.
Google Scholar

Góral H. 2004. Wpływ odległości źródła pyłku na efektywność zapylania linii męskosterylnych pszenżyta ozimego. Biul. IHAR 231: 157 — 164.
Google Scholar

Jakubiec J., Wróbel A. 1981. Stan i perspektywy heterozyjnej hodowli pszenicy. Biul. IHAR 144: 101 — 107.
Google Scholar

Nalepa S. 1990. Hybrid triticale: present and future. Proc. of the Second Intern. Triticale Symp. Passo Fundo, Rio Grande do Sul, Brasil, 1–5 October 1990, CIMMYT, Mexico: 402 — 407.
Google Scholar

Nalepa S. 2003. Perspektywy hodowli pszenżyta w Resource Seeds Inc. w USA. Biul. IHAR 230: 143 — 146.
Google Scholar

Woś H., Woś J., Waga J., Budzianowski G. 2007. Hodowla mieszańcowa pszenżyta ozimego. Konferencja Naukowa „Nauka dla hodowli roślin uprawnych”, Zakopane, 29.01 — 02.02.2007, streszczenia — suplement, 1.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/30/2009

Cited By / Share

Góral, H. (2009) „Otrzymywanie nasion mieszańcowych pszenżyta ozimego w siewie pasowym linii cms i restorera oraz w mieszaninach tych form”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (252), s. 163–168. doi: 10.37317/biul-2009-0064.

Autorzy

Halina Góral 
kfhrin@urk.edu.pl
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie Poland

Autorzy

Mirosław Pojmaj 

DANKO Hodowla Roślin Sp. z.o.o. Poland

Autorzy

Renata Pojmaj 

DANKO Hodowla Roślin Sp. z.o.o. Poland

Autorzy

Monika Burczy 

Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie Poland

Statystyki

Abstract views: 53
PDF downloads: 22


Licencja

Prawa autorskie (c) 2009 Halina Góral, Mirosław Pojmaj, Renata Pojmaj, Monika Burczy

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora