Wpływ terminu i gęstości siewu na plon odmian pszenżyta jarego

Henryk Cichy

strzelce@hr-strzelce.pl
Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR, Oddział Małyszyn (Poland)

Zygmunt Kaczmarek


Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (Poland)

Elżbieta Adamska


Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (Poland)

Abstrakt

W pracy przedstawiono wielowymiarowe podejście do badania wpływu terminów i gęstości siewu na plon i masę 1000 ziaren oraz trzy wybrane cechy technologiczne (ciężar objętościowy, zawartość białka i skrobi w ziarnie) u czterech odmian pszenżyta jarego. Dane z serii doświadczeń prowadzonych w latach 2004–2006 w dwóch miejscowościach opracowano statystycznie stosując metody jedno i wielowymiarowe. Wszystkie doświadczenia były prowadzone w układzie split-plot w 3 powtórzeniach.


Słowa kluczowe:

pszenżyto jare, termin siewu, gęstość siewu, plon, seria doświadczeń, wielozmienna analiza wariancji

Caliński T., Kaczmarek Z. 1973. Metody kompleksowej analizy doświadczenia wielocechowego W: Trzecie Colloquim Metodologiczne z Agrobiometrii, Pan, PTB Warszawa, 258 — 320.
Google Scholar

Caliński T., Dyczkowski A., Kaczmarek Z. 1976. Testowanie hipotez w wielozmiennej analizie wariancji i kowariancji. Roczniki AR w Poznaniu. Algorytmy biometryczne i statystyczne. 45: 77 — 94.
Google Scholar

Maćkowiak W., Budzianowski G., Goworko W., Woś H. 2000. Reakcja odmian zbóż jarych: pszenżyta, owsa, pszenicy i jęczmienia na termin siewu. Zesz. Nauk. AR Szczecin, nr 206: 159 — 162.
Google Scholar

Nieróbca P. 2001. Wpływ nawożenia azotowego, terminu siewu i ilości wysiewu na plon i elementy struktury plonu pszenżyta. Biul. IHAR 220: 147 — 151.
Google Scholar

Nieróbca P. 2008. Reakcja odmian pszenżyta jarego na termin i gęstość siewu. Komunikat. Biul. IHAR 247: 61 — 64.
Google Scholar

Pisulewska E., Kołodziejczyk M., Witkowicz R. 2004. Plonowanie, struktura plonu oraz kształtowanie się morfotypu pszenżyta jarego w zależności od odmiany i ilości wysiewu. Biul. IHAR 231: 201 — 209.
Google Scholar

Stankowski S. 1994. Wpływ terminu siewu, ilości wysiewu, rozstawy rzędów i gęstości siewu na plonowanie pszenżyta jarego. Rozp. habil., AR Szczecin: 159.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
12/31/2008

Cited By / Share

Cichy, H., Kaczmarek, Z. i Adamska, E. (2008) „Wpływ terminu i gęstości siewu na plon odmian pszenżyta jarego”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (250), s. 155–159. doi: 10.37317/biul-2008-0013.

Autorzy

Henryk Cichy 
strzelce@hr-strzelce.pl
Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR, Oddział Małyszyn Poland

Autorzy

Zygmunt Kaczmarek 

Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu Poland

Autorzy

Elżbieta Adamska 

Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu Poland

Statystyki

Abstract views: 34
PDF downloads: 18


Licencja

Prawa autorskie (c) 2008 Henryk Cichy, Zygmunt Kaczmarek, Elżbieta Adamska

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>