Wpływ dolistnego nawożenia mikroelementami i środków ochrony roślin na plonowanie fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris L.)

Aleksandra Głowacka

aleksandra.glowacka@up.lublin.pl
Katedra Produkcji Roślinnej i Agrobiznesu, Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Poland)

Abstrakt

Fasola zwyczajna jest rośliną o wysokich walorach odżywczych. Jej nasiona zawierają wartościowe białko o korzystnym składzie aminokwasowym. Plonowanie fasoli, tak jak i innych roślin zależy od nawożenia, zarówno makroelementami jak i mikroelementami. Mikroelementy wpływają dodatnio na pobieranie przez rośliny składników pokarmowych, wzmagają procesy fizjologiczne oraz determinują wysokość i jakość plonów. Celem badań była ocena wpływu wieloskładnikowego nawozu dolistnego i środków ochrony roślin na plonowanie i cechy morfologiczne fasoli zwyczajnej odmiany Mela. Trzyletnie doświadczenie polowe przeprowadzono w gospodarstwie indywidualnym położonym we wsi Frankamionka, powiat zamojski. Przed zbiorem roślin określono elementy struktury plonu, a po zbiorze — plon ogólny i handlowy. Zastosowanie nawozu dolistnego zwiększało wyraźnie plon nasion fasoli, wpływało również korzystnie na liczbę strąków i nasion z jednej rośliny. Najwyższy plon uzyskano przy łącznym stosowaniu nawozu dolistnego oraz środków ochrony roślin.


Słowa kluczowe:

fasola zwyczajna, mikroelementy, nawożenie dolistne

Amane M. I. V., Vielra C., Novais R. F., Arauna G. A. A. 1999. Nitrogen and molybdenum fertilization of the common bean crop in the “Zone de Mata region, Minas Gerais. Revista Brasileira de Ciencia do solo 23(3): 643 — 650.
Google Scholar

Czapla J., Nowak A. G. 1995. Plonowanie i jakość roślin w warunkach zróżnicowanego żywienia potasem, sodem, wapniem i magnezem. Acta Acad. Tech. Olst. Agric. 61: 101 — 107.
Google Scholar

Gembarzewski H. 2000. Stan i tendencje zmian zawartości mikroelementów w glebach i roślinach z pól produkcyjnych w Polsce. Zesz. Prob. Post. Nauk Rol., 471: 171 — 179.
Google Scholar

Graham P.H., Rannalli P. 1997. Common bean (Phaseolus vulgaris L.). Field Crops Research, 53: 131 — 146.
Google Scholar

Grzyś E. 2004. Rola i znaczenie mikroelementów w żywieniu roślin. Zesz. Prob. Post. Nauk Rol. 502: 89 — 99.
Google Scholar

Ibupto A. A., Kotecki A. 1994. Wpływ doglebowego nawożenia azotem i dolistnego mikroelementami na rozwój i plonowanie soi odmiany Polan. Cz. II. Cechy struktury plonu i plonowanie. Biul. IHAR 190: 153 — 159.
Google Scholar

Janeczek E., Kotecki A., Kozak M. 2004. Wpływ dolistnego dokarmiania mikroelementami fasoli zwyczajnej na plony oraz zawartość i nagromadzenie w plonie mikroelementów. Zesz. Prob. Post. Nauk Rol. 502: 545 — 559.
Google Scholar

Jasińska Z., Kotecki A. 1990. Wpływ molibdenu na rozwój i plonowanie grochu. Rocz. Nauk Rol. Ser. A, 108: 163 — 172.
Google Scholar

Kotecki A., Janeczek E. 2000. Wpływ nawożenia mikroelementami na gromadzenie składników mineralnych przez fasolę zwyczajną. Zesz. Prob. Post. Nauk Rol. 471: 353 — 360.
Google Scholar

Kubiak K. 1994. Światowy rynek fasoli. Materiały konferencyjne. Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Strączkowe Rośliny Białkowe. Fasola. AR Lublin: 7 — 11.
Google Scholar

Rudnicki F. 1991. Doświadczalnictwo rolnicze. Praca zbiorowa. AT-R w Bydgoszczy, s.210.
Google Scholar

Wróbel J., Gregorczyk A. 2002. Wpływ nawożenia dolomitem na intensywność procesów wymiany gazowej u fasoli żółtostrąkowej. Zesz. Prob. Post. Nauk Roln., 484: 769 — 775.
Google Scholar

Wróbel J., Marska E. 1998. Wpływ nawożenia dolomitowego na koncentrację wapnia, magnezu i potasu w liściach fasoli szparagowej jako wskaźnik jej wartości biologicznej. Biul. Magnezom. 3(4): 199 — 205.
Google Scholar

Ziemińska J., Pala J., Wyrzykowska M. 2000. Zależności między cechami ilościowymi fasoli oceniane metodą ścieżek Wrighta. Biul. IHAR 216: 425 — 431.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/30/2008

Cited By / Share

Głowacka, A. (2008) „Wpływ dolistnego nawożenia mikroelementami i środków ochrony roślin na plonowanie fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris L.)”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (248), s. 97–104. doi: 10.37317/biul-2008-0061.

Autorzy

Aleksandra Głowacka 
aleksandra.glowacka@up.lublin.pl
Katedra Produkcji Roślinnej i Agrobiznesu, Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Poland

Statystyki

Abstract views: 144
PDF downloads: 81


Licencja

Prawa autorskie (c) 2008 Aleksandra Głowacka

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.