Reakcja trzech odmian owsa na deszczowanie i nawożenie azotem

Wiesław Koziara

agro@up.poznan.pl
Katedra Uprawy Roli i Roślin, Akademia Rolnicza w Poznaniu (Poland)

Abstrakt

Doświadczenie polowe przeprowadzono w stacji doświadczalnej Złotniki k/Poznania w latach 1997–2000. W badaniach oceniono wpływ wariantu wodnego (niedeszczowany, deszczowany), odmiany (Jawor, Skrzat, Sławko) i nawożenia azotem (0, 50, 100, 150 kg N/ha) na plon ziarna owsa, jego komponenty oraz produkcyjność azotu nawozowego. Plon ziarna zależał od współdziałania deszczowania z nawożeniem azotem oraz deszczowania z odmianą. Deszczowanie zwiększało liczbę wiech i masę 1000 ziaren, a nawożenie azotem liczbę wiech i liczbę ziaren w wiesze u wszystkich badanych odmian. Produktywność azotu zależała od deszczowania, odmiany i dawki azotu.


Słowa kluczowe:

owies, deszczowanie, odmiany, nawożenie azotem, plon, komponenty plonu

Dzieżyc J., Trybała M. 1989. Rola wody w intensyfikacji produkcji roślinnej na glebach lekkich. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 377: 179 — 193.
Google Scholar

Jankowiak J. 1989. Efekty nawadniania owsa na luźnej glebie piaszczystej. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 377: 249 — 257.
Google Scholar

COBORU. 2002. Lista opisowa odmian. COBORU, Słupia Wielka.
Google Scholar

Karczmarczyk S., Koszański Z., Friedrich S., Kowalski W. 1996. Porównanie reakcji dwóch odmian owsa na deszczowanie i nawożenie mineralne. Cz. 1. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 438: 219 — 234.
Google Scholar

Klatt F. 1970. Voraussetzungen für wirtschaftliche Beregnungserfolge und Möglichkeiten der Ertragssteigerung durch Beregnung. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 110: 357 — 368.
Google Scholar

Klupczyński Z. 1986. Wpływ nawożenia azotem na plon i jakość ziarna zbóż.. Mat. Symp. Olsztyn, z. 1: 82 — 102.
Google Scholar

Mazurek J. 1986. Ocena produktywności wody i azotu w uprawie różnych odmian pszenicy jarej. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 284: 521 — 535.
Google Scholar

Olejniczak E. 1989. Warunki przyrodnicze produkcji rolnej. IUNG Puławy, A 76: 32.
Google Scholar

Płoszyński M., Hendrysiak J., Żurawski H., Sienkiewicz J. 1982. Wpływ deszczowania i nawożenia NPK na plony i zawartość składników mineralnych w ziarnie pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 236: 313 — 318.
Google Scholar

Rocznik Statystyczny. 2001. GUS, Wydaw. Statystyczne, Warszawa.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
03/31/2004

Cited By / Share

Koziara, W. (2004) „Reakcja trzech odmian owsa na deszczowanie i nawożenie azotem”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (231), s. 397–403. doi: 10.37317/biul-2004-0145.

Autorzy

Wiesław Koziara 
agro@up.poznan.pl
Katedra Uprawy Roli i Roślin, Akademia Rolnicza w Poznaniu Poland

Statystyki

Abstract views: 8
PDF downloads: 4


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Wiesław Koziara

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.