Plony pszenicy ozimej w zależności od jakości stosowanego materiału siewnego

Tadeusz Oleksiak

t.oleksiak@ihar.edu.pl
Pracownia Ekonomiki Nasiennictwa i Hodowli Roślin, Zakład Nasiennictwa i Nasionoznawstwa, IHAR — Radzików (Poland)

Abstrakt

Przeprowadzono analizę wpływu kwalifikowanego materiału siewnego na wielkość plonów pszenicy ozimej. Materiał źródłowy stanowiły dane z gospodarstw indywidualnych objętych badaniami ankietowymi prowadzonymi w latach 1986–2003. Porównywano plony uzyskane na polach gdzie stosowano kwalifikowany materiał siewny z plonami z pól gdzie stosowano materiał niekwalifikowany. Oddziaływanie kwalifikowanego materiału siewnego na plon porównano z innymi czynnikami plonotwórczymi. Widoczny jest związek między jakością stosowanego materiału siewnego a ogólnym poziomem agrotechniki. Stwierdzono istotne różnice w wysokości osiąganych plonów w zależności od zastosowanego materiału siewnego, rosnące znaczenie KMS jako czynnika plonotwórczego i korzystne efekty stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Średni wzrost plonu w roku siewu w każdym z analizowanych okresów kompensował dodatkowe koszty ponoszone w związku z zakupem nasion.


Słowa kluczowe:

badania ankietowe, materiał siewny, pszenica ozima, plon, regresja wielokrotna

Dziamba Sz., Machaj H., Szumiło G., Małuszyńska E. 2004. Wpływ jakości materiału siewnego na plonowanie pszenżyta ozimego w kolejnych reprodukcjach. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Vol. LIX, Sectio E: 521 — 526.
Google Scholar

Kwiatkowski J. 1997. Degeneracja pszenżyta ozimego w cyklu reprodukcji nasiennej. Zesz. Nauk. AR Szczecin 175: 225 — 228.
Google Scholar

Krzymuski J. 1994. Optymalizacja częstotliwości wymiany odmian i nasion zbóż. Część 4. Degradacja nasion. Biul. IHAR 189: 141 — 149.
Google Scholar

Hollander M., Wolfe D. A. 1973 Nonparametric statistical methods. New York, John Wiley and Sons Inc.
Google Scholar

Małuszyńska E., Dziamba S., Kwiatkowski J. 2003. Wartość siewna nasion trzech generacji pszenżyta ozimego w kolejnych latach badań. Biul. IHAR 228:111 — 116.
Google Scholar

Morrison D. F. 1990. Multivariate statistical methods. New York, McGraw-Hill Publishing Co.
Google Scholar

Oleksiak T. Mańkowski D. R Laudański Z. 2004 Metoda oceny postępu hodowlanego w warunkach produkcyjnych Colloquium Biometryczne 34a: 109 — 121.
Google Scholar

Piech M., Stankowski S., Maciorowski R., Mikulski W. 1994. Wpływ stopnia odsiewu na plonowanie pszenżyta ozimego. Zesz. Nauk. AR Szczecin 162: 197 — 200.
Google Scholar

SAS Institute, Inc. 2004. SAS 9.1 Companion for Windows. SAS Publishing, SAS Institute Inc., Cary, NC, USA.
Google Scholar

Wolski T. 1987. Nowe odmiany pszenżyta ozimego Poznańskiej Hodowli Roślin. Materiały konferencyjne „Technologia Uprawy Pszenżyta”, Lublin: 9 — 18.
Google Scholar

Wolski T. 1995. Present and future in small breeding seed production in Poland. Fragmenta Agronomica 2 (45): 52 — 55.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
03/31/2009

Cited By / Share

Oleksiak, T. (2009) „Plony pszenicy ozimej w zależności od jakości stosowanego materiału siewnego”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (251), s. 83–93. doi: 10.37317/biul-2009-0086.

Autorzy

Tadeusz Oleksiak 
t.oleksiak@ihar.edu.pl
Pracownia Ekonomiki Nasiennictwa i Hodowli Roślin, Zakład Nasiennictwa i Nasionoznawstwa, IHAR — Radzików Poland

Statystyki

Abstract views: 56
PDF downloads: 73


Licencja

Prawa autorskie (c) 2009 Tadeusz Oleksiak

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora