Procedura szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta w uprawach rolniczych
Marian Flis
marian.flis@up.lublin.plKatedra Ekologii i Hodowli Zwierząt Łownych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Poland)
Abstrakt
W ostatnich latach coraz bardziej aktualna staje się problematyka szkód wyrządzanych przez zwierzęta dzikie w uprawach rolniczych. Związane jest to z faktem, zwiększenia liczebności niektórych gatunków jak również intensywnymi zmianami siedliskowymi, zarówno w fitocenozach leśnych jak i rolniczych. W uprawach ziemniaków podstawowymi szkodami są gniazdowe i punktowe uszkodzenia redlin, powodowane głównie przez dziki. W przypadku wszelkich szkód wyrządzanych przez gatunki zwierząt dzikich znajdujących się na liście zwierząt łownych, odpowiedzialność za nie ponoszą dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich na terenie, których szkody te wystąpiły. Obowiązkiem dzierżawców lub zarządców obwodów, po uprzednim zgłoszeniu szkody przez posiadacza zniszczonej uprawy, jest przeprowadzenie w ciągu 7 dni szacowania wstępnego, a najpóźniej na dzień przed planowanym przez rolnika zbiorem, ostatecznego szacowania szkody. Podczas szacowania ostatecznego, ustala się wielkość utraconego plonu oraz oblicza kwotę przysługującego z tego tytułu odszkodowania. Kwota ta powinna zostać wypłacona poszkodowanemu w ciągu 30 dni, od daty ostatecznego szacowania szkody.
Słowa kluczowe:
odszkodowanie, szacowanie, szkody, uprawa rolnicza, ziemniaki, zwierzęta łowneBibliografia
Chotkowski J., Rembeza J. 2006. Tendencje zmian na rynku ziemniaków w Polsce. W: Produkcja ziemniaków. Chotkowski J. (red.) Wydawnictwo Wieś Jutra. Warszawa: 7 — 15.
Google Scholar
Drozd L. 1988 a. Wpływ rozdrobnienia kompleksów leśnych na szkody wyrządzane przez dziki w uprawach polowych w makroregionie środkowowschodniej Polski. Sylwan, Nr 11-12: 79 — 84.
Google Scholar
Drozd L. 1988 b. Szkody wyrządzane przez dziki w uprawach polowych w makroregionie środkowowschodniej Polski. ANNALES UMCS Sectio EE, Vol. VI, 29: 243 — 253.
Google Scholar
Dubas W. J. 1996. Szkody łowieckie w przyleśnych uprawach rolnych w północno-wschodniej Polsce. Sylwan, Nr 10, ss. 45 — 56.
Google Scholar
Flis M. 2007. Szkody w ziemniakach. Łowiec Polski, Nr 9, ss. 50 — 53.
Google Scholar
Jabłoński K. 1997. Sadzenie, pielęgnacja i ochrona ziemniaków. Wydawnictwo Fundacja, Rozwój SGGW. Warszawa.
Google Scholar
Kapsa J. 2006. Ochrona plantacji przed patogenami wywołującymi choroby ziemniaka. W: Produkcja ziemniaków. Chotkowski J. (red.) Wydawnictwo Wieś Jutra. Warszawa: 72 — 85.
Google Scholar
Pawińska M. 2006. Ochrona plantacji przed szkodnikami. (w:) Produkcja ziemniaków. Chotkowski J. (red.), Wydawnictwo Wieś Jutra. Warszawa, ss. 86 — 96.
Google Scholar
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 października 2003 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz. U. z 2003 r. Nr 194, poz. 1900).
Google Scholar
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 roku, w sprawie postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1081).
Google Scholar
Sawicka B., Barbaś P., Kuś J. 2006. Wpływ zachwaszczenia łanu na plon ogólny i handlowy bulw ziemniaka w warunkach ekologicznego i integrowanego systemu produkcji. Pamiętnik Puławski. Zeszyt 142: 429 — 443.
Google Scholar
Ustawa z dnia 13 października 1995 roku – Prawo łowieckie (Dz. U. 05.175.1462).
Google Scholar
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku – O ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) z późniejszymi zmianami.
Google Scholar
Wójcik M. 2003. Szacowanie szkód łowieckich. Wydawnictwo Zachodni Poradnik Łowiecki. Piła: 43 — 50.
Google Scholar
Autorzy
Marian Flismarian.flis@up.lublin.pl
Katedra Ekologii i Hodowli Zwierząt Łownych, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Poland
Statystyki
Abstract views: 275PDF downloads: 49
Licencja
Prawa autorskie (c) 2008 Marian Flis
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Marian Flis, Wielkość szkód wyrządzanych przez dziki w uprawach rolniczych w obwodzie łowieckim polnym w latach 1999–2000 i 2008–2009 , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 254 (2009): Wydanie regularne
- Marian Flis, Zróżnicowanie szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta w warunkach obwodu łowieckiego leśnego — nr 123 , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 262 (2011): Wydanie regularne
- Marian Flis, Zmienność wielkości szkód wyrządzanych przez dziki w zróżnicowanych strukturach agrocenoz , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 256 (2010): Wydanie regularne
- Marian Flis, Profilaktyka w zakresie szkód wyrządzanych przez zwierzęta dzikie w uprawach rolniczych , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 262 (2011): Wydanie regularne