Ocena podobieństwa linii wsobnych kukurydzy (Zea mays L.)

Władysław Kadłubiec

kghrin@upwr.edu.pl
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu (Poland)

Sylwia Lewandowska


Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu (Poland)

Rafał Kuriata


Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu (Poland)

Abstrakt

Badano 18 linii wsobnych kukurydzy o bardzo zróżnicowanym pochodzeniu. Linie wyprowadzono z form: amerykańskiej, francuskiej, niemieckiej i węgierskiej oraz z mieszańców pojedynczych i międzyliniowych. Wybrano losowo po 5 roślin z każdej linii, na których dokonano pomiarów następujących cech: długości i grubości kolby, liczby rzędów ziaren na kolbie, liczby ziaren z kolby, masy kolby i ziarna z kolby, grubości osadki oraz zawartości suchej masy w ziarnie. Do oceny podobieństwa linii zastosowano analizę skupień metodą średnich skupień na podstawie odległości euklidesowych. Analizowane linie zgodnie z pochodzeniem zostały podzielone na grupy. Wykorzystano również analizę regresji wielokrotnej do określenia zależności masy ziarna z kolby od pozostałych cech. Otrzymany model w 94% dopasowany jest do danych empirycznych. Masę ziarna z kolby determinują przede wszystkim liczba ziaren z kolby oraz masa kolby.


Słowa kluczowe:

analiza regresji wielokrotnej, analiza skupień, linie wsobne, mieszańce pojedyncze

Fraser J., Eaton G., W. 1983. Applications of yield component analysis to crop research. Field Crop Abstracts 36: 787 — 796.
Google Scholar

Kadłubiec W., Kuriata R. 2004. Wielocechowa analiza kształtowania plonu ziarna linii wsobnych i mieszańców F1 kukurydzy. Biul. IHAR 231: 419 — 424.
Google Scholar

Królikowski 1975. Dziedziczenie cech ilościowych na podstawie diallelicznych krzyżowań. Hod. Rośl. Aklim. 19 (3): 187 — 221.
Google Scholar

Mądry W., Kozak M. 2000. Analiza ścieżek i sekwencyjna analiza plonu w badaniach zależności od cech łanu. Cz. I. Opis metod. Rocz. Nauk ROL., Seria A, 115: 143 — 157.
Google Scholar

Mohammadi S. A., Prasanna S. A., Singh N. N. 2003. Sequential path model for determining interrelationships among grain yield and related characters in maize. Crop Sci. 43: 1690 — 1697. DOI: https://doi.org/10.2135/cropsci2003.1690
Google Scholar

Rasmusson D. C., Cannel R. Q. 1970. Selection for grain yield and components of yield in barley. Crop Sci. 10: 51 — 54. DOI: https://doi.org/10.2135/cropsci1970.0011183X001000010020x
Google Scholar

Rozbicki J. 1997. Agrotechniczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania pszenżyta ozimego. Rozprawa habilitacyjna. Fundacja Rozwoju SGGW, Warszawa.
Google Scholar

Tarkowski Cz. 1984. Genetyka. Hodowla roślin. Nasiennictwo. PWN, Warszawa: 321.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
09/29/2006

Cited By / Share

Kadłubiec, W., Lewandowska, S. i Kuriata, R. (2006) „Ocena podobieństwa linii wsobnych kukurydzy (Zea mays L.)”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (240/241), s. 191–195. doi: 10.37317/biul-2006-0050.

Autorzy

Władysław Kadłubiec 
kghrin@upwr.edu.pl
Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu Poland

Autorzy

Sylwia Lewandowska 

Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu Poland

Autorzy

Rafał Kuriata 

Katedra Hodowli Roślin i Nasiennictwa, Akademia Rolnicza we Wrocławiu Poland

Statystyki

Abstract views: 15
PDF downloads: 6


Licencja

Prawa autorskie (c) 2006 Władysław Kadłubiec, Sylwia Lewandowska, Rafał Kuriata

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>