Analiza przestrzennej zmienności plonu i zawartości białka w ziarnie jęczmienia jarego w obrębie pola produkcyjnego

Alicja Pecio

iung@iung.pulawy.pl
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy (Poland)

Krzysztof Kubsik


Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy (Poland)

Andrzej Bichoński


Małopolska Hodowla Roślin HBP Spółka z o.o. Polanowice (Poland)

Abstrakt

Przedstawiono geostatystyczną analizę przestrzennej zmienności plonu i zawartości białka w ziarnie jęczmienia jarego w obrębie pól produkcyjnych w latach 1998–2003. Obliczenia wykonano na podstawie próbek ziarna pobieranych w punktach pomiarowych siatki geostatycznej o rozdzielczości 24 m (lata 1998 i 1999) oraz 36 m (lata 2000–2003), założonej na całej powierzchni pól. W kolejnych latach liczba punktów pomiarowych wynosiła: 130, 106, 102, 106, 94, 102. Analizę przeprowadzono metodą analizy semiwariancji izotropowej, przedstawiając jej przebieg graficznie w postaci semiwariogramów izotropowych, osobno dla każdego pola. Parametry semiwariogramów (efekt samorodka, próg, zakres) wykorzystano do interpolacji plonu ziarna i zawartości białka w ziarnie metodą krigingu punktowego, umożliwiającego wizualizację rozkładu przestrzennego badanych cech w postaci mapy izoliniowej.


Słowa kluczowe:

analiza semiwariancji, jęczmień jary, plon ziarna, zawartość białka w ziarnie, zmienność przestrzenna

Cambardella A, Karen J. 1997. Spatial analysis of soil fertility parameters precision agriculture. Kluwer Academic Publisher, Dordrecht.
Google Scholar

Faber A. 1998. System rolnictwa precyzyjnego. II. Analiza i interpretacja map plonów. Fragm. Agron. 1: 16 — 27.
Google Scholar

Namysłowska-Wilczyńska B. 1993. Zmienność złóż rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej w świetle badań geostatystycznych. Prace Naukowe Instytutu Geotechniki i Hydrotechniki Politechniki Wrocławskiej, 64: 1 — 197.
Google Scholar

Pierce F. J., Anderson N. W., Colvin T. S., Schueller J. K., Humburg D. S., McLaughlin. 1997. Yield mapping. In: The state of site-specific management for agriculture. Invited chapters and the proceedings of the Symposium on Site Specific Management (NCR-180) in St. Louis, Missouri, 31 October 1995: 211 — 244.
Google Scholar

Robertson G. P. 2000. GS+: Geostatistics for the environmental Sciences. Gamma Design Software, Plainwell, Michigan USA.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
06/30/2005

Cited By / Share

Pecio, A., Kubsik, K. i Bichoński, A. (2005) „Analiza przestrzennej zmienności plonu i zawartości białka w ziarnie jęczmienia jarego w obrębie pola produkcyjnego”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (236), s. 147–155. doi: 10.37317/biul-2005-0046.

Autorzy

Alicja Pecio 
iung@iung.pulawy.pl
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy Poland

Autorzy

Krzysztof Kubsik 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy Poland

Autorzy

Andrzej Bichoński 

Małopolska Hodowla Roślin HBP Spółka z o.o. Polanowice Poland

Statystyki

Abstract views: 14
PDF downloads: 7


Licencja

Prawa autorskie (c) 2005 Alicja Pecio, Krzysztof Kubsik, Andrzej Bichoński

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.

Inne teksty tego samego autora