Określenie przydatności odmian do uprawy w zasiewach mieszanych pszenicy ozimej
Jadwiga Nadziak
smolice@hrsmolice.plHodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. — Grupa IHAR, Oddział Bąków (Poland)
Anna Tratwal
Instytut Ochrony Roślin — PIB, Poznań (Poland)
Abstrakt
W pracy oszacowano przydatność odmian pszenicy ozimej do komponowania zasiewów mieszanych. Do obliczeń zastosowano analizy porównawcze plonów rzeczywistych i oczekiwanych w mieszankach dwuskładnikowych i jednej trójskładnikowej. Ścisłe doświadczenia polowe założone zostały w dwóch miejscowościach w trzech sezonach wegetacyjnych. Do badań wykorzystano trzy odmiany pszenicy ozimej (Bogatka, Sława i Nutka) wysiane w siewach czystych i wszystkich kombinacjach mieszanek, co umożliwiło ocenę wpływu poszczególnych odmian w mieszankach. Odmiana Bogatka przyczyniła się do zwyżki plonowania mieszanek, co świadczy o pozytywnych efektach odmiany w zasiewach mieszanych.
Słowa kluczowe:
plon oczekiwany, plon rzeczywisty, pszenica ozima, zasiewy mieszaneBibliografia
Allard R. W., Adams J. 1969. Population studies in predominantly self-pollinating species. XIII. Intergenotypic competition and population structure in barley and wheat. Am. Nat. 103:620 — 645.
Google Scholar
Gacek E., Czembor H. J., Nadziak J. 1997. Zastosowanie mieszanin odmian do poprawy zdrowotności oraz wysokości plonowania pszenicy ozimej. Biul. IHAR 201: 81 — 83.
Google Scholar
Gacek E., Nadziak J. 2000. Zastosowanie mieszanek odmian do poprawy zdrowotności oraz wysokości plonowania jęczmienia jarego. Biul. IHAR 214: 143 — 158.
Google Scholar
Knott E. A., Mundt C. C. 1990. Mixing ability analysis of wheat cultivar mixture under diseased and non-diseased conditions. Theor. Appl. Genet. 80: 313 — 320.
Google Scholar
Trenbath B. R. 1974. Biomass productivity of mixtures. Adv. Agron. 26: 171 — 210.
Google Scholar
Rudnicki F. 1994. Biologiczne aspekty uprawy zbóż w mieszankach. Stan i perspektywy uprawy mieszanek zbożowych. Ogólnopolska Konferencja. Poznań 1994: 7 — 15.
Google Scholar
Tratwal A., Gacek E. 2010. Znaczenie odmian odpornych na choroby i systemów różnicowania upraw w integrowanej ochronie jęczmienia. Integrowana produkcja jęczmienia ozimego i jarego. Poznań 2010. Instytut Ochrony Roślin — PIB: 30 — 34.
Google Scholar
Autorzy
Jadwiga Nadziaksmolice@hrsmolice.pl
Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. — Grupa IHAR, Oddział Bąków Poland
Autorzy
Anna TratwalInstytut Ochrony Roślin — PIB, Poznań Poland
Statystyki
Abstract views: 46PDF downloads: 34
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Jadwiga Nadziak, Anna Tratwal
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Felicyta Walczak, Anna Tratwal, Kamila Rosiak, Wpływ zasiewów mieszanych i czystych pszenicy ozimej na występowanie mączniaka prawdziwego (Blumeria graminis f. sp. tritici) i szkodników zbóż oraz plonowanie , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 253 (2009): Wydanie regularne
- Jadwiga Nadziak, Barbara Nowak, Zdzisław R. Biliński, Ocena zmienności cech agronomicznych odmian jęczmienia jarego z Banku Genów w Radzikowie , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 262 (2011): Wydanie regularne
- Henryk Bujak, Anna Tratwal, Felicyta Walczak, Reakcja odmian pszenżyta ozimego na warunki środowiskowe Wielkopolski przy dwóch poziomach intensywności agrotechniki , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 264 (2012): Wydanie regularne