Plonowanie pszenżyta jarego w zależności od sposobów regeneracji stanowiska w monokulturze

Andrzej Woźniak

dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl
Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Rolnicza w Lublinie (Poland)

Abstrakt

Przedstawiono następczy wpływ wsiewek poplonowych i nawożenia obornikiem na plonowanie pszenżyta jarego uprawianego w monokulturze. Wykazano, że uprawa pszenżyta w monokulturze powodowała istotny spadek plonu ziarna, w porównaniu z obiektem kontrolnym, tj. stanowiskiem po grochu siewnym. Przyorywana materia organiczna niwelowała zniżki plonu, chociaż w różnym stopniu. Mniej korzystnie na plon wpływała wsiewka życicy westerwoldzkiej niż seradela i przyorywanie obornika. Obniżka plonu ziarna spowodowana była wzrostem zachwaszczenia i porażenia roślin przez choroby podstawy źdźbła. Przyczyniło się to do zmniejszenia obsady kłosów na 1 m2, a także liczby i masy ziaren w kłosie, w stosunku do obiektu kontrolnego, tj. po grochu siewnym.


Słowa kluczowe:

pszenżyto jare, wsiewki poplonowe, nawożenie organiczne, plon ziarna, zachwaszczenie, zdrowotność, Gaeumannomyces graminis, Pseudocercosporella herpotrichoides

Blecharczyk A., Małecka I., Skrzypczak G., Pudełko J. 2000. Wpływ grochu jako rośliny regenerującej na występowanie chorób i plonowanie pszenicy ozimej w różnych systemach uprawy roli. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. z. 470: 13 — 19.
Google Scholar

Bochniarz A. 1998. Znaczenie międzyplonów ścierniskowych w dobrej praktyce rolniczej w świetle literatury. Mat. konf. nt. "Dobre praktyki w produkcji rolniczej". Wyd. IUNG Puławy, 1.1: 21 — 29.
Google Scholar

Demidowicz G., Gonet Z. 1976. Bonitacja klimatu Polski dla uprawy poplonów ścierniskowych. Pam. Puł., z. 66: 203 — 214.
Google Scholar

Deryło S. 1990. Badania nad regenerująca rolą poplonów ścierniskowych w płodozmianach o różnym udziale zbóż. Rozp. Nauk. AR Lublin, 127: 1 — 66.
Google Scholar

Dzienia S,, Romek B. 1993. Reakcja zbóż na przedplony roślin strączkowych. Roczniki AR w Poznaniu, Roln. 243: 139 — 147.
Google Scholar

Kaszubiak H,, Kaczmarek W., Pędziwilk Z., Sawicka A., Muszyńska M., Durska G. 1990. Zespoły drobnoustrojów pod uprawami roślin w monokulturze i w zmianowaniu. Synteza wyników badań CPBP.04.10.03 na temat „Ekologiczne procesy w monokulturowych uprawach zbóż". Wyd. UAM Poznań: 77 — 90.
Google Scholar

Lepiarczyk A. 1999. Rośliny regenerujące w płodozmianach zbożowych. Zesz. Nauk. AR Kraków. Rozpr. habilit. 256: 1 — 81.
Google Scholar

Oleszek W. 1994. Brassicacae jako rośliny alternatywne umożliwiające kontrolę zachwaszczenia w rolnictwie zachowawczym. Fragm. Agron. 4: 5 — 19.
Google Scholar

Pawłowski F., Woźniak A. 2000. Wpływ wsiewek poplonowych i nawożenia organicznego na plonowanie, zachwaszczenie i zdrowotność pszenżyta ozimego w monokulturze. Część II. Zachwaszczenie i zdrowotność. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln., z. 470: 83 — 89.
Google Scholar

Woźniak A. 1996. Importance of underplant crop and farmyard as manures in monoculture of winter triticale. Book of Abstracts, 4th ESA — Congress, Veldhoven — Wageningen, The Netherlands, vol. II: 508 — 509.
Google Scholar

Woźniak A. 2000. Wpływ wsiewek poplonowych i nawożenia organicznego na plonowanie, zachwaszczenie i zdrowotność pszenżyta ozimego w monokulturze. Część I. Plon ziarna. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln., z. 470: 75 — 82.
Google Scholar

Woźniak A. 2003. Produkcyjność jęczmienia jarego uprawianego w różnych — płodozmianach i w monokulturze. Acta Scien. Polon., Agricultura 2 (l): 41 — 48.
Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
09/30/2004

Cited By / Share

Woźniak, A. (2004) „Plonowanie pszenżyta jarego w zależności od sposobów regeneracji stanowiska w monokulturze”, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, (233), s. 149–156. doi: 10.37317/biul-2004-0043.

Autorzy

Andrzej Woźniak 
dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl
Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Akademia Rolnicza w Lublinie Poland

Statystyki

Abstract views: 9
PDF downloads: 12


Licencja

Prawa autorskie (c) 2004 Andrzej Woźniak

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
  2. Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
  3. Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  4. Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
  5. Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
  6. Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
  7. Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:

  1. Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
  2. Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
  3. Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
  4. Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
  5. Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.