Wpływ gęstości i terminu siewu na wielkość i strukturę plonu ziarna odmian jęczmienia jarego
Kazimierz Noworolnik
iung@iung.pulawy.plZakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Poland)
Danuta Leszczyńska
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Poland)
Abstrakt
W doświadczeniach mikropoletkowych (2000–2002) badano reakcję kilku odmian jęczmienia jarego na gęstość i termin siewu. Wszystkie odmiany jęczmienia jarego reagowały wzrostem plonu ziarna w miarę zwiększania gęstości siewu do 450 ziaren/m2, w najsilniejszym stopniu odmiany: Sezam i Granal, a w najsłabszym Blask. Największą zniżką plonu ziarna pod wpływem opóźniania terminu siewu charakteryzowała się odmiana Annabell. Większą tolerancyjność na opóźnianie siewu wykazały odmiany: Granal i Sezam. Zróżnicowanie plonu ziarna odmian pod wpływem badanych czynników było głównie skutkiem zmian liczby kłosów na jednostce powierzchni, ponieważ zmienność liczby ziaren w kłosie i masy 1000 ziaren była niewielka.
Słowa kluczowe:
jęczmień jary, gęstość siewu, termin siewu, odmiany, plon ziarnaBibliografia
Farack M., Hansel A. 1987. Ergebnisse agrotechnischer Prüfungen zu Sommergerste in Vorgebirgslagen. Feldversuchswesen. 1: 30 — 41.
Google Scholar
Fatyga J. 1984. Wpływ terminów siewu na wysokość i jakość plonów ziarna jęczmienia jarego i ozimego. Zesz. Probl. Post. Nauk Rol. 305: 251 — 256.
Google Scholar
Fatyga J., Chrzanowska-Drożdż B., Liszewski M. 1993. Wpływ terminów siewu na wysokość plonów ziarna i słomy jęczmienia jarego. Rocz. Nauk. Rol. Ser. A 109: 153 — 158.
Google Scholar
Noworolnik K. 1995. Reakcja odmian i rodów jęczmienia jarego na gęstość siewu i termin siewu. Biul. IHAR 193: 45 — 49.
Google Scholar
Noworolnik K. 1995. Wpływ gęstości siewu na wielkość i strukturę plonu ziarna jęczmienia jarego sześciorzędowego na tle dwurzędowego. Biul. IHAR 193: 51 — 54.
Google Scholar
Noworolnik K., Leszczyńska D. 1997. Plonowanie odmian i rodów jęczmienia jarego w zależności od terminu siewu. Biul. IHAR 201: 225 — 230.
Google Scholar
Noworolnik K., Leszczyńska D. 1998. Porównanie reakcji odmian jęczmienia jarego na termin i gęstość siewu. Pam. Puł. 112: 163 — 168.
Google Scholar
Noworolnik K., Leszczyńska D. 2000. Reakcja nowych odmian jęczmienia jarego na gęstość siewu. Biul. IHAR 214: 159 — 162.
Google Scholar
Ruszkowski M. 1998. Obsada i produktywność roślin zbożowych. Mat. Konf. Nauk. „Obsada a produktywność roślin uprawnych” Cz. I: 7 — 24.
Google Scholar
Sarapa N. G. 1986. Urożajnost jacmenja i osobennosti formirovanija ego struktury. Agrot. i fizjol. faktory povysenija prod. zernovych: 68 — 71.
Google Scholar
Simmons S. R., Rasmusson D. C., Wiersma J. V. 1982. Tillering in barley: genotype, row spacing and seeding rate effects. Crop. Sci. 22, 4: 801 — 805.
DOI: https://doi.org/10.2135/cropsci1982.0011183X002200040024x
Google Scholar
Autorzy
Kazimierz Noworolnikiung@iung.pulawy.pl
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Poland
Autorzy
Danuta LeszczyńskaZakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Poland
Statystyki
Abstract views: 8PDF downloads: 6
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska, Reakcja nagoziarnistego jęczmienia jarego na gęstość siewu w porównaniu z jęczmieniem oplewionym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 233 (2004): Wydanie regularne
- Danuta Leszczyńska, Kazimierz Noworolnik, Porównanie reakcji wielorzędowych i dwurzędowych odmian jęczmienia ozimego na poziom nawożenia azotem i termin siewu , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 237/238 (2005): Wydanie regularne
- Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska, Wpływ dawki azotu na plonowanie odmian jęczmienia jarego w doświadczeniu wazonowym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 237/238 (2005): Wydanie regularne
- Alicja Sułek, Danuta Leszczyńska, Stan aktualny i perspektywy uprawy owsa w Polsce , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne