Stan aktualny i perspektywy uprawy owsa w Polsce
Alicja Sułek
iung@iung.pulawy.plZakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Poland)
Danuta Leszczyńska
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Poland)
Abstrakt
W opracowaniu przedstawiono produkcję owsa w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej i świata. Stwierdzono regionalne zróżnicowanie produkcji owsa w Polsce, zarówno pod względem udziału w strukturze zasiewów jak i poziomu plonowania. Powierzchnia zasiewów owsa w Polsce w roku 2001 wynosiła 531000 ha. Ziarno owsa wykorzystywane jest głównie na cele paszowe a w niewielkim stopniu na konsumpcję i dla potrzeb przemysłu. Zasięg uprawy owsa w Polsce jest ograniczony przez niski poziom plonowania i duży udział łuski. Hodowla odmian owsa nagiego może zahamować spadkową tendencję uprawy, a nawet przyczynić się do odrodzenia zainteresowania produkcją tego zboża.
Słowa kluczowe:
owies, plon ziarna, areał uprawy, struktura zasiewów, perspektywy uprawyBibliografia
Adamiak E., Adamiak J. 1999. Plonotwórcza i plonochronna rola owsa w płodozmianach zbożowych. Pam., Puł. 114: 15 — 21.
Google Scholar
Adamiak J. 1992. Proportions of cereals in crop rotations. Acta. Acad. Agricult. Tech. Olst., Agricultura, 55: 173 — 182.
Google Scholar
Adamiak J., Adamiak E. 1994. Reakcja owsa na udział zbóż w płodozmianie i na monokulturze. Zesz. Nauk. ATR Bydgoszcz, Rol. 35: 53 — 60.
Google Scholar
Bartnikowska E., Lange E., Rakowska M. 2000 a. Ziarno owsa — niedocenione źródło składników odżywczych i biologicznie czynnych. Część I. Ogólna charakterystyka owsa. Biul. IHAR 215: 209 — 222.
Google Scholar
Bartnikowska E., Lange E., Rakowska M. 2000 b. Ziarno owsa — niedoceniane źródło składników odżywczych i biologicznie czynnych. Część II. Polisacharydy i włókno pokarmowe, składniki mineralne, witaminy. Biul. IHAR 215: 223 — 37.
Google Scholar
Gąsiorowski H. 1995. Owies — chemia i technologia. PWRL, Poznań.
Google Scholar
Klepacki B. (red.). 1998. Przestrzenne zróżnicowanie technologii produkcji roślinnej w Polsce i jego skutki. Praca zbiorowa. Fundacja „Rozwój SGGW”, Warszawa.
Google Scholar
Klepacki B. (red.). 2001. Procesy dostosowawcze produkcji roślinnej w Polsce w kontekście integracji z Unią Europejską. Praca zbiorowa. SGGW, Warszawa: 38 — 43.
Google Scholar
Krześlak S., Sadowski T., Nożyński A. 1991. Plonowanie owsa w płodozmianach o różnej koncentracji zbóż na glebie żytniej słabej. W: „ Synteza i perspektywa nauki o płodozmianach”. ATR Olsztyn, cz. III: 63 — 69.
Google Scholar
Leszczyńska D. 2002. Uprawa owsa nieoplewionego — stan obecny i przyszłość. Pam. Puł. 130/II: 463 – 469.
Google Scholar
Mazurek J. (red.). 1993. Biologia i agrotechnika owsa. IUNG Puławy.
Google Scholar
Nita Z. 1999. Stan aktualny i nowe kierunki hodowli owsa w Polsce. Żywność (Nauka — Technologia — Jakość), 1 (18) supl.: 186 — 192.
Google Scholar
Nita Z., Orłowska-Job W. 1996. Hodowla owsa nagoziarnistego w ZDHAR w Strzelcach. Biul. IHAR 197: 141 — 146.
Google Scholar
Rocznik Statystyczny. 2001. GUS, Wydaw. Statystyczne, Warszawa.
Google Scholar
Rynek zbóż. Stan i perspektywy. 2002. Raporty rynkowe. IERiGŻ, Warszawa, nr
Google Scholar
Sułek A., Leszczyńska D., Zych J. 2001. Charakterystyka i technologia uprawy odmian owsa. Puławy — Radzików — Słupia Wielka.
Google Scholar
Autorzy
Alicja Sułekiung@iung.pulawy.pl
Zakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Poland
Autorzy
Danuta LeszczyńskaZakład Uprawy Roślin Zbożowych, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Poland
Statystyki
Abstract views: 6PDF downloads: 5
Licencja
Prawa autorskie (c) 2004 Alicja Sułek, Danuta Leszczyńska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Alicja Sułek, Reakcja nowych odmian owsa na nawożenie azotem w doświadczeniach wazonowych , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 253 (2009): Wydanie regularne
- Grażyna Cacak-Pietrzak, Alicja Sułek, Wpływ poziomu nawożenia azotem na plonowanie i jakość technologiczną ziarna pszenicy jarej , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 245 (2007): Wydanie regularne
- Danuta Leszczyńska, Kazimierz Noworolnik, Porównanie reakcji wielorzędowych i dwurzędowych odmian jęczmienia ozimego na poziom nawożenia azotem i termin siewu , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 237/238 (2005): Wydanie regularne
- Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska, Wpływ dawki azotu na plonowanie odmian jęczmienia jarego w doświadczeniu wazonowym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 237/238 (2005): Wydanie regularne
- Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska, Reakcja nagoziarnistego jęczmienia jarego na gęstość siewu w porównaniu z jęczmieniem oplewionym , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 233 (2004): Wydanie regularne
- Kazimierz Noworolnik, Danuta Leszczyńska, Wpływ gęstości i terminu siewu na wielkość i strukturę plonu ziarna odmian jęczmienia jarego , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne
- Alicja Sułek, Określenie reakcji nowych rodów i odmian pszenicy jarej na wybrane czynniki agrotechniczne , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 231 (2004): Wydanie regularne