Wpływ zróżnicowanych dawek herbicydów na plonowanie i zawartość makroelementów w ziarnie pszenicy ozimej
Piotr Kraska
dziekanat.agbioinz@up.lublin.plKatedra Ekologii Rolniczej, Akademia Rolnicza, Lublin (Poland)
Abstrakt
Doświadczenie przeprowadzono w latach 2003–2005 w Gospodarstwie Doświadczalnym Bezek należącym do Akademii Rolniczej w Lublinie. Dwuczynnikowe doświadczenie polowe założono metodą bloków losowych w czterech powtórzeniach na rędzinie. Celem badań było porównanie działania trzech dawek herbicydów w łanie pszenicy ozimej Tonacja i Turnia na plon ziarna, elementy struktury kłosa i zawartość makroelementów w ziarnie. Herbicydy Atlantis 04 WG i Factor 365 EC były stosowane w pełnych zalecanych dawkach (200 g∙ha-1 + 1,0 l∙ha-1), zredukowanych do 75% oraz dawkach zmniejszonych o połowę. Efekt działania pełnej i zredukowanych dawek herbicydów porównywano w odniesieniu do obiektu kontrolnego bez herbicydu. Uzyskane dane opracowano statystycznie metodą analizy wariancji. Średnie porównano przy pomocy najmniejszych istotnych różnic testem Tukeya. Stwierdzono, że plon ziarna, MTZ i liczba kłosów na jednostce powierzchni były istotnie większe na obiektach z zastosowaniem herbicydów w porównaniu do poletek kontrolnych. Długość kłosa, masa i liczba ziaren z kłosa, wysokość roślin i MTZ były większe na obiektach z odmianą Turnia aniżeli z odmianą Tonacja. Czynniki doświadczenia nie różnicowały zawartości białka ogółem, N, P, K, Mg, Ca i Na w ziarnie.
Słowa kluczowe:
herbicydy, makroelementy, plon ziarna, pszenica ozimaBibliografia
Adamczewski K., Praczyk T. 2003. Wpływ adiuwantów na chwastobójcze działanie herbicydu Atlantis 04 WG (Mezosulfuron + Jodosulfuron) stosowanego w zbożach. Post. w Ochr. Rośl. 43 (1): 18 — 26.
Google Scholar
Adamczewski K., Urban M. 2000. Reakcja 7 odmian pszenicy ozimej na dwie formy użytkowe chlorotoluronu. Post. w Ochr. Rośl. 40 (1): 374 — 379.
Google Scholar
Adamczewski K., Grala B., Stachecki S. 1996. Ekologiczne aspekty stosowania adiuwantów przy zwalczaniu chwastów. Post. w Ochr. Rośl. 36 (1): 126 — 133.
Google Scholar
Banaszkiewicz T. 1993. Zachowanie się herbicydów w roślinach. Fragm. Agron., 1: 72 — 81.
Google Scholar
Brzozowska I., Brzozowski J. 2002. Wpływ zróżnicowanych dawek herbicydu Granstar 75 DF i mocznika stosowanych dolistnie na zawartość białka ogólnego i makroelementów w ziarnie pszenicy ozimej. Pam. Puł. 130, 1: 65 — 71.
Google Scholar
Domaradzki K., Praczyk T. 2004. Systemy wspierania decyzji w chemicznym zwalczaniu chwastów. Post. w Ochr. Rośl. 44 (1): 43 — 51.
Google Scholar
Domaradzki K., Rola H. 2001. Ekologiczno-agronomiczne aspekty stosowania niższych dawek herbicydów w regulacji zachwaszczenia zbóż. Post. w Ochr. Rośl. 41 (1): 229 — 239.
Google Scholar
Kraska P. 2006. Wpływ zróżnicowanych dawek herbicydów na zachwaszczenie pszenicy ozimej. Post. w Ochr. Rośl. 46 (2): 256 — 260.
Google Scholar
Narkiewicz-Jodko M., Gil Z., Urban M. 2002. Zdrowotność i cechy towaroznawcze ziarna czterech odmian pszenicy ozimej w zależności od stosowanych herbicydów. Post. w Ochr. Rośl., 42 (2): 530 — 534.
Google Scholar
Rola J., Kostowska B. 1985. Stan badań w Polsce, nad wpływem herbicydów na jakość plonów. Mat. Krajowego Sympozjum „Wpływ herbicydów na jakość plonów” Wrocław 6-7 XI, 1985: 11 — 19.
Google Scholar
Rola J., Domaradzki K., Nowicka B. 1997. Wyniki badań nad redukcją herbicydów do odchwaszczania zbóż. Post. w Ochr. Rośl. 37 (1): 82 — 87.
Google Scholar
Skrzypczak G., Pudełko J., Woźnica Z. 2003. Huzar 0,5 WG (jodosulfuron) i adiuwanty w uprawie pszenicy ozimej. Post. w Ochr. Rośl. 43 (2): 914 — 917.
Google Scholar
Urban M., Gil Z., Narkiewicz-Jodko M. 2001. Wpływ herbicydów na plonowanie i jakość ziarna kilku odmian pszenicy ozimej. Post. w Ochr. Rośl. 41 (2): 826 — 829.
Google Scholar
Autorzy
Piotr Kraskadziekanat.agbioinz@up.lublin.pl
Katedra Ekologii Rolniczej, Akademia Rolnicza, Lublin Poland
Statystyki
Abstract views: 164PDF downloads: 45
Licencja
Prawa autorskie (c) 2007 Piotr Kraska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Z chwilą przekazania artykułu, Autorzy udzielają Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z artykułu przez czas nieokreślony na terytorium całego świata na następujących polach eksploatacji:
- Wytwarzanie i zwielokrotnianie określoną techniką egzemplarzy artykułu, w tym techniką drukarską oraz techniką cyfrową.
- Wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy artykułu.
- Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie artykułu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
- Włączenie artykułu w skład utworu zbiorowego.
- Wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie artykułu w postaci elektronicznej do Internetu, lub innej sieci.
- Rozpowszechnianie artykułu w postaci elektronicznej w internecie lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie.
- Udostępnianie artykułu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu.
Autorzy poprzez przesłanie wniosku o publikację:
- Wyrażają zgodę na publikację artykułu w czasopiśmie,
- Wyrażają zgodę na nadanie publikacji DOI (Digital Object Identifier),
- Zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego wydawnictwa zgodnego z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics), (http://ihar.edu.pl/biblioteka_i_wydawnictwa.php),
- Wyrażają zgodę na udostępniane artykułu w formie elektronicznej na mocy licencji CC BY-SA 4.0, w otwartym dostępie (open access),
- Wyrażają zgodę na wysyłanie metadanych artykułu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma.
Inne teksty tego samego autora
- Piotr Kraska, Jakość ziarna pszenicy jarej uprawianej w monokulturze w zależności od konserwujących wariantów uprawy roli oraz międzyplonów , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 256 (2010): Wydanie regularne
- Sylwia Andruszczak, Piotr Kraska, Ewa Kwiecińska-Poppe, Edward Pałys, Wpływ wsiewek międzyplonowych oraz stosowania herbicydu Chwastox Extra 300 SL na plon ziarna i elementy plonowania jęczmienia jarego uprawianego w monokulturze , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 259 (2011): Wydanie regularne
- Edward Pałys, Mirosław Korzeniowski, Piotr Kraska, Beata Krusińska, Zofia Ryń, Wpływ poziomu nawożenia mineralnego i ochrony chemicznej zasiewów na plonowanie pszenicy ozimej wysiewanej po sobie na rędzinie , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 246 (2007): Wydanie regularne
- Krzysztof Klimont, Zofia Bulińska-Radomska, Agnieszka Osińska, Grzegorz Gryziak, Józef Górka, Piotr Kraska, Rekultywacyjna efektywność komunalnych osadów ściekowych oraz wybranych gatunków roślin na bezglebowych utworach wapna poflotacyjnego pokrywającego powierzchnię po otworowej eksploatacji siarki , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 278 (2015): Wydanie regularne
- Sylwia Okoń, Edyta Paczos-Grzęda, Piotr Kraska, Ewa Kwiecińska-Poppe, Edward Pałys, Analiza podobieństwa genetycznego odmian orkiszu (Triticum aestivum ssp. spelta L.) za pomocą markerów RAPD , Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: Nr 252 (2009): Wydanie regularne